No:320/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi Bağdad Amreyev ilə görüşüb
07 dekabr 2018 21:15
Nazir Elmar Məmmədyarov Milanda ATƏT Nazirlər Şurasının 25-ci iclası çərçivəsində 6 dekabr tarixində Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (Türk Şurası) Baş katibi Bağdad Amreyev ilə görüşüb.
Nazir Azərbaycanın Türk Şurasının banilərindən biri olduğunu vurğulayaraq, hal-hazırda da bu qurumun BMT, ATƏT və digər beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığının genişləndirilməsi üçün əməli dəstəyin davam etdirdiyini bildirib. O, ölkəmizin Türk Şurasının fəaliyyətinə önəmli töhfə verməklə, konkret layihələr və təşəbbüslər üzərində işlədiyindən bəhs edib.
B.Amreyev Azərbaycanın Türk Şurasının daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində səylərini yüksək dəyərləndirdiyini diqqətə çatdırdı. Bu mənada o, Türk Şurasının bir beynəlxalq qurum olaraq 2009-cu ildə Naxçıvanda keçirilən Zirvə toplantısında təsis edilməsinin tarixi əhəmiyyəti vurğuladı və 2019-cu ildə təşkil ediləcək Zirvə toplantısının yenə də Azərbaycanda baş tutacağının rəmzi xarakter daşıyacağını ifadə etdi.
Görüş əsnasında Türk Şurasına daxil olan ölkələr və xalqlar arasında dil və mədəniyyət sahələrində mövcud olan ortaq mirasın müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq təbliğ və təşviq etməsinin münasib yolları və bu məqsədlə aparılmalı islahatlar müzakirə edildi. Tərəflər ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət və turizm əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensialın mövcud olduğunu qeyd etdi.

No:320/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met Baghdad Amreyev, the Secretary General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States
07 December 2018 21:15
Minister Elmar Mammadyarov met Ambassador Baghdad Amreyev, the Secretary General of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States (the Turkic Council) on 6 December in the margins of the 25th OSCE Ministerial Council in Milan.
Underlining the role of Azerbaijan as one of the founders of the Turkic Council the Minister said that Baku continues to support the expansion of cooperation between this body and other international organizations like UN, OSCE ect. He spoke about the concrete projects and initiatives by Azerbaijan, making a significant contribution to the activities of the Turkic Council.
B.Amreyev highlighted appreciation for Azerbaijan’s constant support to futher development of the Turkic Council. In this context, he emphasized the historical significance of the establishment of the Turkic Council as an international body at the Nakhchivan Summit in 2009 and expressed the symbolic nature of the Summit to be held in Azerbaijan in 2019.
At the meeting, appropriate ways of promoting and supporting the existing common language and culture heritage among the Turkic Council’s countries and peoples in line with the requirements of the modern times and reforms to be undertaken for this purpose were discussed. The sides noted a great potential for further development of economic, trade and tourism relations between our countries.