No:319/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə təşkilatının icraçı direktoru Kayrat Sarıbay ilə görüşünə dair məlumatı
6 iyul 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) icraçı direktoru Kayrat Sarıbay ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov icraçı direktoru salamlayıb və Azərbaycanın AQEM çərçivəsində əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini söyləyib. Nazir, hazırkı dövrdə regional əməkdaşlıq formatlarının əhəmiyyətinin ön plana çıxdığını  söyləyib. Bu xüsusda, Azərbaycanın da iştirakı ilə həyata keçirilən üçtərəfli əməkdaşlıq formatları, o cümlədən bu yaxınlarda Bakıda keçirilən Azərbaycan-Qazaxıstan-Türkiyə xarici işlər və nəqliyyat nazirlərinin konfransı qeyd edilib. Nəqliyyat bağlantı mövzusunun, eləcə də Şərq-Qərb Orta dəhlizin inkişafının önəm kəsb etdiyi vurğulanıb.
İcraçı direktor Kayrat Sarıbay Azərbaycana səfər proqramının kifayət qədər maraqlı olduğunu, o cümlədən aidiyyəti qurumlarla keçirilən görüşlərinin AQEM üçün əhəmiyyət kəsb edən mövzular üzrə ətraflı məlumatın əldə ediıməsi baxımından faydalı olduğunu ifadə edib. O, Azərbaycanın AQEM çərçivəsində hər zaman fəal iştirak etdiyini məmnunluqla qeyd edib. Nəqliyyat bağlantı mövzusunun AQEM üçün hazırda ən aktual məsələlərdən biri olduğunu söyləyən K. Sarıbay, bu xüsusda Azərbaycanın konstruktiv mövqeyi ilə seçildiyini vurğulayıb.
Görüşdə tərəflər, AQEM-in transformasiyası, qurumun fəaliyyətinin birgə maraq doğuran və aktual məsələlər üzrə istiqamətlənməsi, qarşıdan gələn Zirvə görüşünə hazırlıq, habelə regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:319/22, Information of Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Kairat Sarybay, Executive Director of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia
On July 6, 2022, the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with Kairat Sarybay, Executive Director of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA).
Minister Jeyhun Bayramov welcomed the Executive Director, and noted the importance Azerbaijan attaches to cooperation within the framework of CICA. The Minister said that nowadays the importance of regional cooperation formats have increased. In this regard, the trilateral cooperation formats implemented with the participation of Azerbaijan, including the Azerbaijan-Kazakhstan-Türkiye Foreign Affairs and Transport ministers' conference recently held in Baku were mentioned. The importance of the topic of transport connectivity, as well as the development of the East-West Middle corridor was emphasized.
Executive Director Kairat Sarybay stated that the visit program to Azerbaijan is quite interesting, including that the meetings held with relevant institutions are useful in terms of obtaining detailed information on topics important to CICA. He noted with satisfaction that Azerbaijan always actively participates within the framework of CICA. Noting that connectivity is one of the most urgent issues for CICA, K. Sarybay emphasized that Azerbaijan is distinguished by its constructive position in this regard.
At the meeting, the sides exchanged views on the transformation of CICA, activities on issues of common interest within this platform, preparation for the upcoming Summit, as well as regional issues.