Mətbuat şərhi 10 noyabr 2017 04:58
No:319/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Efiopiyaya səfər çərçivəsində BMT-nin Afrika üzrə İqtisadi Komissiyasının İcraçı katibinin müavini Abdalla Hamdok ilə görüşüb
10 noyabr 2017 04:58
Görüşdə Abdalla Hamdok BMT-nin Afrika üzrə İqtisadi Kommissiyasının fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr barəsində ətraflı məlumat verdi.
Elmar Məmmədyarov bu il Azərbaycan və BMT arasında uğurlu tərəfdaşlığın 25 illiyinin qeyd olunduğunu bildirərək xüsusilə müstəqilliyinin ilk illərində BMT və onun ixtisaslaşmış qurumlarının ölkəmizə dəstəyinin yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Ölkəmizin yoxsulluğun aradan qaldırılması, təhsil, səhiyyə, məşğulluq, gənclər və idman siyasəti sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlərindən, ASAN xidmət təcrübəsindən və regional əməkdaşlıq, sülh və çiçəklənməyə verdiyi töhfələrindən danışan nazir Elmar Məmmədyarov BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin milli səviyyədə həyata keçirilməsi istiqamətində atılan addımlar barəsində həmsöhbətə məlumat verdi. Nazir Azərbaycanın uğurlu ASAN xidmət təcrübəsinin Afrika qitəsi ölkələri ilə bölüşməyə hazır olduğunu və bu xüsusda Afrika İttifaqında ASAN xidmətin təqdimatının keçirildiyini qeyd etdi.
Azərbaycanın 2012-2013-cü illər üzrə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü olarkən Afrika qitəsinin problemlərinə xüsusi diqqət ayırdığını deyən Elmar Məmmədyarov Xarici İşlər Nazirliyinin nəzdində Azərbaycan Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin qitədə həyata keçirdiyi humanitar layihələrə toxundu və Azərbaycanla Afrika ölkələri arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Nazir BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasının (ECOSOC) 2017-2019-cu illər üzrə üzvü kimi Azərbaycanın bu sahədə BMT-nin fəaliyyətinə öz töhfəsini verdiyini diqqətə çatdırdı.
Görüş əsnasında Azərbaycan və BMT-nin Afrika üzrə İqtisadi Komissiyası arasında əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı və Cənub-Cənub əməkdaşlığının əhəmiyyəti qeyd olundu.

Press release 10 November 2017
No:319/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov within the visit to Ethiopia met with the Deputy Secretary-General of the United Nations Economic Commission for Africa (UNECA) Abdalla Hamdok
During the meeting, Abdalla Hamdok gave brief information on the activities of the UN Economic Commission for Africa and the projects implemented by this institution for Africa.
Elmar Mammadyarov noted that this year marks the 25th anniversary of successful partnership between Azerbaijan and the United Nations, especially noting that the support given to our country in the first years of independence by UN and its specialized agencies has been highly appreciated.
Speaking about the achievements of Azerbaijan in the field of poverty eradication, education, health, employment, youth and sports policy, ASAN service experience and contributions to regional cooperation, peace and prosperity Minister Elmar Mammadyarov briefed the interlocutor on the steps taken to implement the United Nations Sustainable Development goals at the national level. Minister Mammadyarov said that Azerbaijan stands ready to share the successful ASAN service experience with African countries and noted that there has been a presentation of ASAN service in the African Union.
Noting the special attention given by Azerbaijan to the problems of the African continent while being the non-permanent member in the UN Security Council for 2012-2013, Elmar Mammadyarov touched upon humanitarian projects implemented by the Azerbaijan International Development Agency under the Ministry of Foreign Affairs in Africa. He also emphasized the importance of enhancing economic cooperation between African countries and Azerbaijan.
The Minister said that as a member of the UN Economic and Social Council (ECOSOC) in 2017-2019, Azerbaijan contributes to the UN's activities in this sphere.
During the meeting, the sides exchanged views on cooperation between Azerbaijan and the UN Economic Commission for Africa and underlined the importance of South-South cooperation.