No:318/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır
Sual: Ermənistan XİN-i Laçın rayonunda Azərbaycan və Türkiyə birgə təlimlərinin keçirilməsini 10 noyabr 2020-ci il üçtərəfli bəyanatına uyğun olmadığını və sülh və təhlükəsizliyə xələl gətirdiyini iddia edib. Bu barədə XİN-in şərhini öyrənmək istərdik.
Cavab: Beynəlxalq sərhədləri çərçivəsindəki ərazisində müxtəlif təlimlər keçirmək hər bir dövlətin suveren hüququdur. Azərbaycan bu günədək ərazisində çoxsaylı hərbi təlimlər, o cümlədən tərəfdaş ölkələrin iştirakı ilə birgə təlimlər keçirib. Laçın rayonunda başlanılan birgə taktiki təlim də məhz bu qəbildən olan və bölgədə sabitliyin təmin olunmasına xidmət edən addımdır.
Ermənistan XİN-in diqqətinə çatdırırıq ki, regional sülhə və təhlükəsizliyə təhdid dövlətin öz ərazisində hərbi təlim keçirməsi yox, Ermənistanın uzun illər ərzində tətbiq etdiyi kimi digər dövlətin ərazilərinə iddialar irəli sürmək, hərbi təcavüz siyasəti yürütmək, digər dövlətin ərazilərini işğal altıda saxlamaq və nəhayət, beynəlxalq hüququn prinsiplərini tapdalamaqdır.
Əgər Ermənistan bölgədə sülh və təhlükəsiziyin təmin olunmasını istəyirsə, o zaman özünün də imza atdığı öhdəliklərin icrasına riayət etməlidir.

No:318/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media’s question
08 September 2021 13:14
Question: The Ministry of Foreign Affairs of Armenia claims that the joint Azerbaijan-Türkiye exercises in the Lachin region does not comply with the trilateral statement of November 10, 2020, and undermines peace and security. Can we have the comment of the MFA in this regard?
Answer: It is the sovereign right of every state to conduct various exercises in the territory within its international borders. To date, Azerbaijan has conducted numerous military exercises on its territory, including joint exercises with the participation of partner countries. The joint tactical training launched in Lachin region is of similar origin and serves to ensure peace and stability in the region.
We would like to draw the attention of the MFA of Armenia to the fact that the threat to regional peace and security is not a conduct of a military training by a state on its own territory, but is to make claims to the territories of another state, to pursue a policy of military aggression, to keep the territories of another state under occupation and, finally, to violate the principles of international law, as Armenia has done for many years.
If Armenia wants to ensure peace and security in the region, then it must fulfill its own obligations.