No:318/19, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 7-ci iclası çərçivəsində nazir Elmar Məmmədyarov Qırğız Respublikasının Xarici İşlər naziri Çingiz Aydarbekov ilə görüşüb
14 oktyabr 2019 22:40
Tərəflər Azərbaycan və Qırğızıstan arasında mövcüd olan əməkdaşlıq münasibətlərini müzakirə edib və ikitərəfli əlaqələrin bütün istiqamətlər üzrə daha da möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətini ifadə ediblər. Bu xüsusda, müvafiq Hökumətlərarası komissiyanın fəaliyyəti yüksək dəyərləndirildi və Qırğızıstanın dəmir yolları layihələri inkişaf etdirməklə, regional nəqliyyat dəhlizlərində daha fəal şəkildə iştirak etməsi perspektivləri üzərində dayanıldı.Nazirlər Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası (Türk Şurası) çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunaraq, iştirakçı ölkələr arasında iqtisadi-ticarət və digər sahələrdə əlaqələrin daha da inkiaf etdirilməsinin önəmini qeyd ediblər. Eyni zamanda, digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq edildiyi vurğulandı.
Görüş zamanı, həmçinin regional məsələlər və qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzular üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 14 October 2019 22:40
No:318/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic, Chingiz Aydarbekov within the 7th meeting of the Council of Foreign Ministers of the Cooperation Council of Turkic Speaking States
14 October 2019 22:40
The sides discussed the existing cooperation between Azerbaijan and Kyrgyzstan and stressed the importance of further strengthening of bilateral relations in all directions. In this regard, the activities of the relevant Intergovernmental Commission were highly appreciated and the sides focused on the prospects developing by Kyrgyzstan to become more active in regional transport corridors by developing railway projects.
The Ministers touched upon cooperation within the Cooperation Council of Turkic Speaking States (Turkic Council) and stressed the importance of further developing trade, economic and other relations between the participating countries. They also stressed the effectiveness of cooperation within the framework of other international organizations.