Mətbuat şərhi 07 sentyabr 2021
No:317/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Qətər Dövlətinin Xarici İşlər üzrə Dövlət Naziri Sultan bin Saad Al-Mureyxi ilə görüşünə dair məlumatı
7 Sentyabr 2021-ci il tarixində, xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Qətər Dövlətinin xarici işlər üzrə dövlət naziri Sultan bin Saad Al-Mureyxinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov dost Qətər ölkəsinin nümayəndə heyətini məmnuniyyətlə salamlayıb və iki ölkəni birləşdirən dərin mədəni, dini əlaqələrdən bəhs edib. Nazir, tərəflər arasında həyata keçirilən yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin daha da inkişafı baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb və ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli qarşılıqlı anlaşmanın mövcud olduğunu bildirib. Həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli platformalarda Azərbaycan və Qətər arasında əməkdaşlıq və dialoqun mövcud olduğu qeyd edilib.
Dövlət naziri Sultan bin Saad Al-Mureyxi səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib, Qətər Dövlətinin xarici işlər naziri Şeyx Mohammed bin Abdulrəhman Al-Taninin salamlarını nazir Ceyhun Bayramovun diqqətinə çatdırıb. O, iki ölkə Xarici İşlər Nazirlikləri arasında həyata keçirilən məsləhətləşmələrin Bakıda kecirilən növbəti mərhələsi çərçivəsində əməkdaşlıq gündəliyinin bir sira məsələləri üzrə ətraflı müzakirələrin aparıldığını söyləyib.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkənin mövqeyinin ətraflı şəkildə izah edilməsi və qarşılıqlı anlaşmanın təmin edilməsi baxımından mütəmadi şəkildə siyasi məsləhətləşmələrin həyata keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Nazir, Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyinə verdiyi davamlı dəstəyi, o cümlədən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində illik əsasda ölkəmizlə bağlı qəbul edilən qətnamələri birmənalı şəkildə dəstəklədiyi üçün Qətər Dövlətinə təşəkkürünü ifadə edib. Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, Ermənistanın 30 ilə yaxın həyata keçirdiyi işğalçı siyasətin ağır nəticələri, 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində ərazilərimizin işğaldan azad edilməsi, habelə azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri barədə məlumatlandırıb.
Azərbaycana qarşı onilliklər ərzində həyata keçirilən təcavüzkar siyasətə rəğmən, Azərbaycanın beynəlxalq hüquq prinsipləri əsasında qonşu dövlətlə münasibətləri normallaşdırmağa hazır olduğu və bu mövqeyimizin dövlət rəhbəri tərəfindən səsləndirildiyi qeyd edilib.
Görüş zamanı Qətər Dövlətinin rəsmisinə, həmçinin Ələt Azad İqtisadi Zonası haqqında məlumat verilib, Qətər şirkətlərinin buraya cəlb olunması imkanları qeyd edilib. Habelə hər iki ölkənin XİN-ləri arasında informasiya mübadiləsi sahəsində əməkdaşlığın həyata keçirilməsinin əhəmiyyəti səsləndirilib.
Qətərin dövlət naziri Azərbaycanın qonşu dövlətlə münasibətlərin normallaşdırılması və sülhün təmin olunmasına dair mövqeyinin təqdir edildiyini ifadə edib. O, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa prosesi çərçivəsində layihələrin icrasına Qətər şirkətlərinin də cəlb edilməsində maraqlı olduqlarını bildirib. Informasiya mübadiləsi sahəsində əməkdaşlığın həyata keçirilməsi üçün mövcud imkanlardan istifadə edilməsinin önəmi qeyd olunub.

Press release 07 September 2021 13:00
No:317/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the State Minister for Foreign Affairs of the State of Qatar, Soltan bin Saad Al-Moraikhi
07 September 2021 13:00
On September 7, 2021, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received a delegation led by State Minister for Foreign Affairs of the State of Qatar Soltan bin Saad Al-Moraikhi.
Minister Jeyhun Bayramov warmly welcomed the delegation of the friendly country of Qatar and spoke about the deep cultural and religious ties that unite the two countries. The Minister stressed the importance of high-level mutual visits in terms of further development of relations and highlighted the existence of notable mutual understanding between the countries. It was stressed that there is cooperation and dialogue between Azerbaijan and Qatar on both bilateral and multilateral platforms.
State Minister Soltan bin Saad Al-Moraikhi expressed gratitude for warm reception and conveyed the greetings of the Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani to the Minister Jeyhun Bayramov. State Minister said that a number of issues of the cooperation agenda were thoroughly discussed within the framework of a new round of consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries held in Baku.
Minister Jeyhun Bayramov stressed the importance of holding regular political consultations in order to explain the positions of the two countries in detail and ensure mutual understanding. The Minister expressed gratitude to the State of Qatar for its continued support to Azerbaijan’s position based on international law, as well as for its unequivocal support of the resolutions annually adopted with regard to our country by the Organization of Islamic Cooperation. Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor about the current situation in the region, the grave consequences of the Armenia’s almost 30 year-long policy of occupation, the liberation of our territories as a result of the 44-day Patriotic War, as well as the restoration and reconstruction works in the liberated territories.
It was noted that despite the aggressive policy pursued against Azerbaijan for decades, Azerbaijan is ready to normalize relations with the neighboring country on the basis of the principles of the international law, and that this position was voiced by the head of state.
During the meeting, the Qatari official was also informed about the Alat Free Economic Zone, and the possibilities for the involvement of Qatari companies in this project were highlighted. The importance of cooperation in the area of information exchange between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries was also noted.
State Minister for Foreign Affairs of Qatar praised the Azerbaijan’s position on ensuring peace and normalization of relations with the neighboring country. He expressed interest in involving Qatari companies in the implementation of projects within the framework of the rehabilitation process carried out in the liberated areas. The importance of usage of the existing opportunities for cooperation in the area of information exchange was also stressed.