No:317/19, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 7-ci iclası çərçivəsində nazir Elmar Məmmədyarov Türk Akademiyasının Prezidenti cənab Darxan Kidırali ilə görüşüb
14 oktyabr 2019 22:27
Türk Akademiyasının Prezidenti cənab Darxan Kidırali ilk olaraq səmimi salamlarını çatdırdı və Bakıda Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Zirvə Görüşün yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə inandığını vurğuladı.Darxan Kidırali Azərbaycanın Akademiyanın fəaliyyətinə hər zaman dəstək verdiyini qeyd etdi. Bu xüsusda, Akademiya tərəfindən həyata keçirilmiş bir sıra layihələri vurğuladı. Onların sırasında UNESCO-da təşkil edilmiş konfranslar, həmçinin dərc edilmiş müxtəlif kitablar, o cümlədən ümumilli lider Heydər Əliyevə həsr edilmiş nəşrlərdən danışdı.
Akademiya tərəfindən Naxçıvan sazişinin 10 illik ildönümü ilə əlaqədar Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının Zirvə görüşü, Nəsiminin 650 illik yubileyi, habelə Xocalı soyqırımı ilə bağlı və digər tədbirlərin təşkil edildiyi qeyd olundu və gələcəkdə həyata keçirilməsi planlaşdırılan digər layihələr haqqında məlumat verildi.
Darxan Kidırali Akademiya tərəfindən çap edilmiş kitabları Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarova görüş zamanı təqdim etdi.
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov öz növbəsində Akademiya ilə mövcud olan faydalı əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirdi.

No:317/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the President of International Turkic Academy Darkhan Kydyrali within the 7th meeting of Council of Foreign Ministers of the Cooperation Council of Turkic Speaking States
14 October 2019 22:27
The President of International Turkic Academy Darkhan Kydyrali conveyed his sincere greetings and expressed his confidence on the high level organization of the 7th Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States.Darkhan Kydyrali noted that the Republic of Azerbaijan always supports the activities of the Academy. In this regard, he highlighted numerous projects implemented by the Academy. Among them, the conferences organized within UNESCO, as well as different publications, including the book dedicated to the national leader Heydar Aliyev were highlighted.
Organization by the Academy events dedicated to the 7th Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States, 650 Anniversary of Nasimi, as well as Khojaly genocide and others were stressed and the information was given on the other projects to be implemented in the future.
During the meeting Darxan Kidırali presented to Elmar Mammadyarov the books published by the Academy.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov in his turn highlighted the mutually beneficial cooperation with the Academy.