No:316/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının Prezidenti Seyid İbrahim Rəisi ilə görüşünə dair məlumatı
04 iyul 2022 19:30
4 iyul 2022-ci il tarixində İrana rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İran İslam Respublikasının Prezidenti Seyid İbrahim Rəisi ilə görüşüb.
İran Prezidenti Seyid İbrahim Rəisi noyabrın 28-də Aşqabadda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə görüşünü məmnunluqla xatırlayıb. O, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə səmimi salamlarını çatdırıb. Prezident Seyid İbrahim Rəisi, İranla Azərbaycan arasında əlaqələrin dərin köklərə sahib olduğunu bildirib və iki ölkə arasında mədəni və tarixi əlaqələrin xalqlarımızın istəyindən irəli gəldiyini söyləyib. Bundan sonra da əlaqələrin inkişafının təmin olunması üçün ticarət dövriyyəsinin artırılmasının zəruriliyini vurğulayan Prezident Seyid İbrahim Rəisi, ikitərəfli əlaqələrin regional əməkdaşlığa da öz töhfəsini verəcəyini qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında mövcud olan tarixi, dini və mədəni bağlardan söhbət açaraq əlaqələrin inkişafında dövlət başçılarının görüşlərinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib. Bu xüsusda, iki ölkənin Prezidentləri arasında qısa zamanda iki görüşün keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Nazir Ceyhun Bayramov, iki ölkə Prezidentlərinin Aşqabadda keçirdiyi görüşdə əldə olunan razılıqlar və verilən tapşırıqlara müvafiq olaraq İranda öz həmkarı ilə faydalı danışıqların aparıldığını qeyd edib.
Nazir, həmçinin iki ölkə arasında energetika, nəqliyyat, kommunikasiya sahələrində həyata keçirilən birgə layihələrdən söz açıb. Bu xüsusda Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonu ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında yeni kommunikasiya bağlantılarının yaradılmasının, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə birgə layihələrin həyata keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə, həmçinin bölgədəki cari vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Regional sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsinin və bu istiqamətdə region ölkələrinin əməkdaşlığının vacib olduğu bildirilib.

No:316/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of the Islamic Republic of Iran Sayyid Ebrahim Raisi
04 July 2022 19:30
On July 4, 2022, within the framework of his official visit to Iran, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the President of the Islamic Republic of Iran Sayyid Ebrahim Raisi.
President of Iran Sayyid Ebrahim Raisi recalled with pleasure his meeting with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in Ashgabat on November 28. He conveyed his sincere greetings to the President of Azerbaijan Ilham Aliyev. President Sayyid Ebrahim Raisi said that the relations between Iran and Azerbaijan have deep roots and noted that the cultural and historical relations between the two countries arose from the desire of our people. Emphasizing the need to increase trade turnover to ensure the further development of relations, President Sayyid Ebrahim Raisi stressed that bilateral relations will also contribute to regional cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov talked about the historical, religious and cultural ties between the two countries and said that the meetings of the heads of state are of great importance in the development of relations. In this regard, he stressed the importance of holding two meetings between the Presidents of the two countries in a short period of time. Minister Jeyhun Bayramov noted that in accordance with the instructions and agreements reached at the meeting of the Presidents of the two countries in Ashgabat, useful negotiations were held in Iran with his counterpart.
The Minister also talked about the joint projects implemented between the two countries in the fields of energy, transport, and communication. In this regard, the importance of creating new communication links between the East Zangezur economic region and the Nakhchivan Autonomous Republic, as well as the implementation of joint projects in the liberated territories, were emphasized.
At the meeting, an exchange of views on the current situation in the region also took place. The sides stressed the importance of ensuring peace and security in the region, as well as the importance of cooperation between the countries of the region in this direction.