No:315/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçi ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
25 avqust 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri vəzifəsinə yeni təyin olunmuş Seyid Abbas Ərağçi arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan və İran arasında mövcud ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, habelə regional məsələlər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ilk növbədə həmkarını İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri vəzifəsinə təyinatı münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzu edib, həmçinin nazir Seyid Abbas Ərağçini ölkəmizə səfərə dəvət edib.
Tərəflər Azərbaycan və İran arasında bir sıra, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət, nəqliyyat və kommunikasiyalar sahələri üzrə birgə layihələrin icrası istiqamətində əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinə dair razılıq ifadə ediblər. Bu istiqamətdə, Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələr üzrə Dövlət Komissiyasının işinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Nazir Seyid Abbas Ərağçi təyinatı münasibətilə təbrik və arzularına görə həmkarına öz minnətdarlığını bildirib. Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinin işinin bərpa olunmasından məmnun olduğunu qeyd edib.
Telefon danışığı zamanı həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, iki ölkə arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişafı istiqamətində birgə səylərin davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

No:315/24, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the newly appointed Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi
25 August 2024 20:12
On 25 August 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the newly appointed Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Seyed Abbas Araghchi.
During the phone call, the existing bilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Iran, as well as regional issues, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov first congratulated his counterpart on his appointment as the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, wished him success in his activities, and also invited Seyed Abbas Araghchi to visit Azerbaijan.
The sides expressed agreement on further strengthening cooperation in the implementation of joint projects in a number of areas between Azerbaijan and Iran, including economy, trade, transport, and communications. In this regard, the importance of the State Commission on economic, trade, and humanitarian cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran was emphasized.
Minister Seyed Abbas Araghchi expressed his gratitude to his counterpart for the congratulations and good wishes on his appointment, and noted his satisfaction with the resumption of the activities of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran.
During the phone call, the sides also exchanged views on other issues of mutual interest and emphasized the importance of continuing joint efforts to further develop cooperation relations between the two countries.