No:315/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının İslam Şurası Məclisinin sədri Məhəmməd Baqer Qalibaf ilə görüşünə dair məlumatı
4 iyul 2022-ci il tarixində İrana rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İran İslam Respublikasının İslam Şurası Məclisinin sədri Məhəmməd Baqer Qalibaf ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov 2020-ci ilin dekabr ayında İrana səfərini və səfər çərçivəsində keçirdiyi səmimi görüşə istinad edib, qarşılıqlı səfərlərin ikitərəfli əlaqələrin inkişafındakı əhəmiyyətini ifadə edib.
Nazir, Azərbaycan və İran prezidentlərinin Aşqabad şəhərində keçirdikləri görüşü, habelə Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələr üzrə Dövlət Komissiyasının həmsədrlərinin görüşünü, İran XİN rəhbərinin Azərbaycana səfərini, eyni zamanda xarici işlər nazirləri arasında baş tutan telefon danışıqlarının əhəmiyyətini, İran Parlametinin nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərini, parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı və bu istiqamətdə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının görüşlərinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov əməkdaşlığın parlament ölçüsü üzrə İran Parlamentinin vitse-spikerinin Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Bakı konfransında iştirakını qeyd edib.
M.B.Qalibaf Azərbaycan və İran arasında mədəni və dini qardaşlıq əlaqələrinə istinad edərək İran İslam Respublikasının qonşu ölkələr ilə əlaqələrinin inkişafının prioritet məsələ olduğunu diqqətə çatdırıb. O, İran tərəfinin iqtisadi və ticari əlaqələrin inkişafında maraqlı olduğu vurğulayıb.
Məhəmməd Baqer Qalibaf Şərqi Zəngəzur İqtisadi Rayonu və Naxçıvan Muxtar Respubliaksı arasında kommunikasiya bağlantılarıın yaradılmasında İranın hər zaman dəstək verməyə hazır olduğunu və bu layihələriin həyata keçirilməsində İran tərəfinin qərarlı olduğunu bildirib. Eyni zamanda, İran İslam Respublikasının Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonlarında bərpa və quruculuq işlərində iştirak etməkdə maraqlı olduğunu ifadə edib.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə cari regional vəziyyət, post münaqişə dövründə Azərbaycanın sülhün və sabitliyin bərqərar olması üçün irəli sürdüyü təkliflər, bu istiqamətdə atdığı addımlar barədə məlumat verib.
Eyni zamanda İranla sərhəddə Azərbaycanın 132 kilometrlik sərhədinin işğaldan azad edilməsinin əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaratdığı qeyd edilib.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional məsələlər müzakirə edilib, regionda sülh və sabitliyin təmin olunmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.

No:315/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Speaker of the Islamic Consultative Assembly of the Islamic Republic of Iran Mohammad Bagher Ghalibaf
On July 4, 2022, within the framework of his official visit to Iran, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the Speaker of the Islamic Consultative Assembly of the Islamic Republic of Iran Mohammad Bagher Ghalibaf.
Minister Jeyhun Bayramov referred to his visit to Iran in December 2020 and the cordial meeting held during the visit, and expressed the importance of mutual visits in the development of bilateral relations.
The Minister noted the importance of the meeting of the Presidents of Azerbaijan and Iran in Ashgabat, as well as the meeting of the co-chairs of the State Commission for Economic, Trade and Humanitarian Spheres between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran, the visit of the Iranian Foreign Minister to Azerbaijan, the importance of telephone conversations held between the Foreign Ministers, the visit of the delegation of the Iranian parliament to Azerbaijan, development of inter-parliamentary relations, as well as the importance of the meetings of working groups on inter-parliamentary relations.
Minister Jeyhun Bayramov noted the participation of the vice-speaker of the Iranian Parliament in the Baku conference of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement.
M.B. Ghalibaf, referring to the cultural and religious fraternal relations between Azerbaijan and Iran, pointed out that the development of the relations of the Islamic Republic of Iran with neighboring countries is a priority issue. He emphasized that the Iranian side is interested in the development of economic and trade relations.
Mohammad Bagher Ghalibaf said that Iran is always ready to support the establishment of communication links between the East Zangezur Economic Region and the Nakhchivan Autonomous Republic, and that the Iranian side is determined to implement these projects. At the same time, it was expressed that the Islamic Republic of Iran is interested in participating in the reconstruction and restoration works in East Zangezur and Karabakh economic regions of Azerbaijan.
Minister Jeyhun Bayramov informed the opposite side about the current regional situation, the proposals put forward by Azerbaijan for the establishment of peace and stability in the post-conflict period, and the steps taken in this direction.
At the same time, it was noted that the liberation from the occupation of the 132-kilometer border of Azerbaijan on the border with Iran creates new opportunities for cooperation.
At the meeting, other regional issues of mutual interest were also discussed, and the importance of ensuring peace and stability in the region was emphasized.