No:315/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İsveç Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Baş Nazirinin müavini Mats Andersson ilə görüşüb
08 noyabr 2017 04:08
Görüşdə qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlər də daxil ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yollarına dair fikir mübadiləsi aparıldı. Qeyd olundu ki, qarşılıqlı anlaşmaya əsaslanan mövcud siyasi dialoq ikitərəfli münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayır.
Ölkəmizdə iqtisadiyyatın inkişafı üzrə strateji yol xəritəsi, xüsusilə qeyri-neft sektorunun inkişafı və ixracın şəxaləndirilməsi üzrə aparılan tədbirlər və köklü islahatlar barədə danışan Elmar Məmmədyarov elm-təhsil, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları, turizm, emal sənayesi və sair digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğunu bildirdi. Bu xüsusda, Azərbaycan və İsveçin iş adamları arasında işgüzar əlaqələrin qurulması və birgə biznes forumların keçirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olundu.
Elmar Məmmədyarov 30 oktyabr tarixində işə düşən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti barədə məlumat verərək Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə reallaşdırılan Şərq-Qərb və Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin qitələrarası əlaqələrin gücləndirilməsi, sülh, sabitlik və iqtisadi çiçəklənmə baxımdan yeni imkanlar vəd etdiyini bildirdi.
Görüş əsnasında Elmar Məmmədyarov həmsöhbətə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesi haqqında məlumat verdi və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrinin dövlət başçıları səviyyəsində dəfələrlə qəbuledilməz və qeyri-davamlı olduğunu bəyan etdikləri status-kvonun dəyişdirilməsi üçün işğala son qoyulmalı və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu diqqətə çatdırdı.
Nazir, həmçinin, Ermənistan tərəfindən öz doğma yurdlarından qovularaq, zorla etnik təmizləməyə məruz qalan Azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının pozulduğunu dedi.
O, Ermənistanın qəbul və yerinə yetirməkdən imtina etdiyi Avropa Şurası İnsan Haqları Məhkəməsinin "Çıraqov və digərləri Ermətana qarşı" işinə dair qərarını Baş nazirin müavininin diqqətinə çatdırdı.
Görüşdə həmçinin, Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında əməkdaşlıq əlaqələrinə nəzər salındı və Cənub Qaz Dəhlizinin və onun mühüm komponenti olan TAP layihəsinin Avropanın enerji təhlükəsizliyinə mühüm töhfə verəcəyi qeyd olundu.

Press release 08 November 2017 04:08
No:315/17, Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with Deputy Prime Minister Mats Andersson as part of his official visit to Sweden
08 November 2017 04:08
During the meeting the sides exchanged views on the ways to develop bilateral cooperation including exchange of mutual high level visits. It was noted that existing political dialogue based on mutual understanding plays an important role in the development of bilateral relations between our countries.
Talking about strategic road map on development of economy in our country, especially the development of non-oil sector, and about the measures taken to diversify export and conducted the fundamental reforms to this end, Elmar Mammadyarov mentioned that there is a huge potential for the cooperation in science, information and communication technologies, tourism, manufacturing and other spheres between the two countries. In this regard, importance of establishing business relations among business circles of Azerbaijan and Sweden and holding of joint business forums was mentioned.
Informing about Baku-Tbilisi-Kars railway which was inaugurated on October 30, Minister Mammadyarov stated that East-West and North-South international transport corridors, that are implemented with the initiation and participation of Azerbaijan, promise strengthening of inter-continental relations, peace, stability and economic prosperity.
During the meeting Elmar Mammadyarov touched upon the negotiation process on the resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and drew the attention to the fact that to change the status quo that heads of states of co-chair countries of OSCE Minsk Group declared as unacceptable and unsustainable, the fact of occupation must end and the armed forces of Armenia must withdraw from the occupied territories of Azerbaijan on the basis of the relevant UN Security Council resolutions.
Minister Elmar Mammadyarov also told about violation of human rights of refugees and IDPs of Azerbaijan who were forcefully subjected to ethnic cleansing by Armenia from the places of their origin.
He brought into the attention of Vice-Prime Minister the decision of Council of Europe Court of Human Rights "Chiragov and others v. Armenia" which Armenia refuses to accept and implement.
The relations between EU and Azerbaijan were also discussed during the meeting and it was mentioned that Southern Gas Corridor and its important component - TAP project will have a significant contribution to the European energy security.