Mətbuat şərhi 07 noyabr 2017 04:41
No:314/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İsveç Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin xarici işlər naziri xanım Marqot Vallström ilə görüşüb
07 noyabr 2017 04:41
Görüşdə iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsi, gündəlikdə olan məsələlərə nəzər salındı və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından önəmi vurğulandı. Bu il Azərbaycanla İsveç arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyinin qeyd edilməsi məmnuniyyətlə vurğulandı.
Görüşdə Azərbaycan və İsveç arasında iqtisadi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi yolları müzakirə edildi və bu xüsusda İsveç şirkətlərinin Azərbaycanda fəaliyyəti təqdir edildi, qarşılıqlı sərmayələrin artırılmasının vacibliyinə toxunuldu. Tərəflər iki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsi, o cümlədən ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün geniş potensialın olduğunu qeyd etdilər.
Nazirlər Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında strateji tərəfdaşlığa dair saziş üzrə aparılan danışıqların hazırkı səviyyəsi ətrafında fikir mübadiləsi apardılar və bu sazişin Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın hərtərəfli inkişafına töhfə verəcəyinə inamlarını ifadə etdilər. Tərəflər Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri ilə keçiriləcək Brüssel sammitinə toxundular və gündəlikdə duran məsələlərə dair fikir mübadiləsi apardılar.
Elmar Məmmədyarov, həmçinin, ölkəmizin Avropa İttifaqının üzv ölkələri ilə qarşılıqlı hörmət və anlayışa əsaslanan əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin tərəfdarı olduğunu bildirdi və 10-a yaxın Aİ üzvü olan ölkə ilə ayrı-ayrılıqda strateji tərəfdaşlığa dair sazişin imzalandığına dair məlumat verdi.
Nazir Azərbaycanın iştirakı və təşəbbüsü ilə həyata keçirilən Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizləri haqqında məlumat verdi və xüsusilə, Cənubi Asiya ilə Şimali Avropanı birləşdirən Şimal-Cənub dəmir-yol xəttindən İsveçin də faydalana biləcəyini diqqətə çatdırdı.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan son danışıqlar prosesinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin pozulması cəhdlərinin qəbuledilməz olduğunu dedi. Nazir Məmmədyarov həmçinin Avropada və dünyada cərəyan edən mövcud tendensiyalar əsnasında Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə əlaqədar Azərbaycanın mövqeyini təqdim etdi. İsveçin də ATƏT-in Minsk Qrupunun üzvlərindən biri olduğunu deyən Elmar Məmmədyarov BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri və Helsinki Yekun Aktı əsasında münaqişənin həllivə Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması üçün bütün Minsk Qrupu üzvlərinin töhfəsinin vacib olduğunu vurğuladı. O, Avropa İttifaqının Qlobal təhlükəsizlik Strategiyasında təsbit olunduğu kimi dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyü kimi təməl prinsiplərə sadiqliyin bütün münaqişələrə münasibətdə qeyri-seçimli əsasda, vahid və birmənalı şəkildə ifadə olunmasının vacibliyini vurğuladı.

Press release 07 November 2017
No:314/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Margot Wallström, Minister of Foreign Affairs of Kingdom of Sweden within his official visit to this country
At the meeting, the ministers reviewed the current status of relations, issues on the agenda between the two countries and stressed the importance of high level mutual visits with a view of expanding cooperation. Celebration of 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations in 2017 between Azerbaijan and Sweden was noted with satisfaction.
The sides reviewed the ways of further development of economic relations between the two countries and in this regards, activity of Swedish companies in Azerbaijan was commended, as well as importance of increasing mutual investment was mentioned. During the meeting, Ministers said that there is broad potential for strengthening of economic-trade relations and increasing of trade turnover between Azerbaijan and Sweden.
They also exchanged their views on the current level of negotiations process on Strategic Partnership Agreement between Azerbaijan and European Union and expressed their belief that this agreement will contribute to the development of comprehensive cooperation between Azerbaijan and the EU. Ministers touched upon the upcoming Brussels Summit of Eastern Partnership countries and discussed the issues on agenda.
Elmar Mammadyarov mentioned that Azerbaijan stands for the development of cooperation with EU member states based on mutual respect and understanding. Adding that our country already signed strategic partnership agreements with around 10 EU member states .
Elmar Mammadyarov informed about the projects realized with Azerbaijan’s initiative and participation including North-South and East-West corridors and in this regards noted that Sweden can also get benefited from North-South railways linking South Asia and Northern Europe.
Touching upon upon the latest negotiations process with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Elmar Mammadyarov stated that the attempts to change the internationally recognized borders of states by use of force is unacceptable. Minister Mammadyarov also delivered Azerbaijan's position on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict within ongoing developments in Europe and in the world. Elmar Mammadyarov added that Sweden is one of OSCE Minsk Group countries and contribution of all Minsk Group countries is important for the conflict resolution on the basis of relevant UN Security Council resolutions and the Helsinki Final Act with a view of providing withdrawal of armed forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan. He emphasized the importance of exhibiting non-selective and same approach by EU guided by the principles of territorial integrity, sovereignty, and inviolability of borders in regards with all protracted conflicts, as endorsed by the EU Global Strategy.
During the meeting, the sides also exchanged views on the cooperation within the international organizations and regional issues of mutual interest.