Mətbuat şərhi 10 oktyabr 2019 08:26
No:313/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov İsveçrə Konfederasiyası Kantonlar Şurasının sədri Jan-Rene Furniyenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
10 oktyabr 2019 08:26
Nazir Elmar Məmmədyarov iki ölkə tərəfindən həyata keçirilən uğurlu iqtisadi layihələri, Azərbaycan bazarında İsveçrə şirkətlərinin fəaliyyətini qeyd etdi. Bu xüsusda, 70-dən artıq İsveçrə şirkətinin Azərbaycanda uğurla fəaliyyət göstərdiyi qeyd olunaraq, qarşılıqlı faydalı iqtisadi əməkdaşlığın daha da artırılması üçün geniş potensialın mövcud olduğu ifadə edildi.
Öz növbəsində Jan-Rene Furniyen ölkələr arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafının beynəlxalq səviyyədə də özünü göstərdiyini qeyd etdi. O, İsveçrə tərəfindən İpək Yolu layihəsinin dəstəkləndiyini bildirdi, bu xüsusda İpək Yolu ilə bağlı Azərbaycanın rolunun əhəmiyyətinə toxundu.
Həmçinin tərəflər, regionda təhlükəsizliyə olan hədə və təhdidlər, o cümlədən imkanlar barədə fikir mübadiləsi apardılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritetlərindən danışaraq, bu xüsusda Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və bu münaqişənin beynəlxalq hüququn prinsipləri, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət əsasında həll edilməsi, o cümlədən Ermənistanın işğalçı siyasəti nəticəsində öz doğma yurdlarından didərgin düşmüş məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına şərəflə geri qayıtmasının vacibliyini vurğuladı.
Görüş zamanı Nazir Azərbaycan tərəfindən İsveçrə bazarına qoyulan sərmayələr, eynilə İsveçrə tərəfindən ölkəmizə olan investisiyalar, o cümlədən Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı barədə danışdı.
Cənab Jan-Rene Furniyen Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin İsveçrədəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi.

Press release 10 October 2019 08:26
No:313/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by the president of the Council of States of the Swiss Confederation, Jean-René Fournier
10 October 2019 08:26
Minister Elmar Mammadyarov emphasized success story of economic projects implemented by both countries, as well as the activity of Swiss companies on the Azerbaijani market. In this regard, noting the successful activity of more than 70 Swiss companies in Azerbaijan, Minister underlined the existence of wide potential for the further expansion of mutually beneficial economic cooperation.
In his turn, Mr. Fournier stressed the development of cooperation relations, which finds its expression also on the international level. He stressed that Switzerland supports the Silk Road projects and he also touched upon the important role of Azerbaijan in this regard.
At the same time, the parties exchanged their views on the risks and threats to security, as well as the opportunities in the region.
Minister Elmar Mammadyarov spoke about the main foreign policy priorities of Azerbaijan, Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and resolution of this conflict on the basis of the principles of international law, particularly respect to the principles of sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders, including the importance of return of IDPs, who were expelled from their lands as a result of Armenian aggression, to their homes in dignity.
During the meeting Minister spoke about the investments of Azerbaijan to Swiss market, as well as the Swiss investments to our country and the development of small and medium enterprises in Azerbaijan.
Mr. Fournier noted the activities of the State Oil Company of Azerbaijan in Switzerland with appreciation.