No:313/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İsveç Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Parlamentinin Birinci vitse-spikeri xanım Eva Thalen Finne ilə görüşüb
Görüşdə Azərbaycanla İsveç parlamenti arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yolları haqqında fikir mübadiləsi aparıldı. Bu xüsusda, parlament diplomatiyasının və parlament nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı mübadiləsinin ikitərəfli münasibətlərin inkişafında mühüm rola malik olduğu bildirildi.
2017-ci ilin Azərbaycan və İsveç arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi ilə əlamətdar olduğu qeyd olundu və bu müddət ərzində ölkələrimiz arasında dostluq və qarşılıqlı anlaşmaya əsaslanan siyasi dialoqun formalaşdığı vurğulandı.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın regionda rolu, ölkəmizin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən irimiqyaslı nəqliyyat-infrastruktur və enerji layihələri barədə həmsöhbətə məlumat verərək Cənubi Asiya ilə Şimali Avropanı birləşdirən Şimal-Cənub dəmir-yol xəttindən İsveçin də faydalana biləcəyini diqqətə çatdırdı.
İqtisadi münasibətlərə gəldikdə isə tərəflər İsveç şirkətlərinin Azərbaycanda fəaliyyəti təqdir edərək qarşılıqlı sərmayələrin artırılmasının vacibliyini qeyd etdilər. Tərəflər iki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsi, o cümlədən ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün geniş potensialın olduğunu vurğuladılar.
Görüşdə Azərbaycanın dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqində oynadığı roluna da toxunuldu.
Görüşdə qarşılıqlı maraq kəsb edən digər məsələlər barəsində fikir mübadiləsi aparıldı.

No:313/17, Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov within the framework of official visit to the Kingdom of Sweden met with the first deputy speaker of the Riksdag, Ewa Thalen Finne
07 November 2017 04:37
The sides exchanged views over the ways of developing cooperation between the Parliaments of Azerbaijan and Sweden. It was mentioned that parliamentary diplomacy and mutual exchange of parliamentary delegations play an important role in the development of bilateral relations.At the meeting it was also stated that 2017 marks the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Sweden and during these years political dialogue based on friendship and mutual understanding was forged between the two countries.
Elmar Mammadyarov briefed his counterpart about Azerbaijan’s role in the region, large-scale transport and energy infrastructure projects that realized with the initiative and direct participation of Azerbaijan and noted that Sweden could also get benefited from the prospects of North-South railway linking South Asia and Northern Europe.
In economic field of cooperation, the sides praised the activities of Swedish companies working in Azerbaijan and mentioned the importance of increasing mutual investments. The sides underlined that there is great potential for strengthening economic and trade relations between the two countries.
The sides also touched upon the role played by Azerbaijan in the promotion of religions and intercultural dialogue and exchanged views on other issues of mutual interest.