No:312/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyanın icraçı katibi Olqa Alqayerovanı qəbul edib
Nazir Elmar Məmmədyarov BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) icraçı katibi Olqa Alqayerova ilə görüşdü.
Həmsöhbətlər Azərbaycanla UNECE arasında təşəkkül tapmış ənənəvi əlaqələri məmnuniyyətlə qeyd etdilər. O.Alqayerova səfər çərçivəsində təmsil etdiyi qurum ilə Azərbaycan Respublikasının Hökuməti arasında BMT-nin 2030 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin yerinə yetirilməsi üzrə Birgə Bəyanatın imzalanmasını təqdirəlayiq hal kimi göstərərək, Azərbaycanın ümumiyyətlə BMT orqanları sistemində, o cümlədən UNECE-də təşəbbüskar mövqeyi ilə seçildiyini, qurumun fəaliyyətinə mühüm töhfə verdiyini yüksək dəyərləndirdi. O, ölkəmizə hazırkı səfəri çərçivəsində Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin yerinə yetirilməsinə cavabdeh olan dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə görüşün təşkilini bu istiqamətdə atılan səmərəli praktiki addım kimi səciyyəndirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Avropada iqtisadi inkişaf meyllərinin izlənilməsi və onun təmin edilməsi məqsədilə UNECE çərçivəsində intensiv siyasi dialoq və səmərəli təcrübə mübadiləsi mexanizmlərinin vacib rol oynadığını qeyd etdi. Bu xüsusda o, ölkəmizdə aparılan islahatların və həyata keçirilən inkişaf proqramlarının nəticəsində sabit və dayanıqlı inkişafın təmin edildiyini vurğuladı.
Xalqımızın rifahı naminə Azərbaycanın zəngin potensialından daha da səmərəli istifadə edilməsi məqsədilə, regional əməkdaşlıq layihələrinə böyük diqqət yetirildiyini deyən nazir Elmar Məmmədyarov neft-qaz sektorunda həyata keçirilən strateji layihələrlə yanaşı, Şərq-Qərb, Şimal-Cənub və Cənub-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin ümdə əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz mövcudluğunun, o cümlədən Sərsənq su anbarının işğal altında saxlanılmasının regional sülh və təhlükəsizlik, habelə ekoloji vəziyyət üçün ciddi təhdid olmaqla bərabər, Cənubi Qafqaz bölgəsi və daha geniş Avropa məkanında hərtərəfli əməkdaşlığa əngəl törətdiyini qeyd etdi.
Həmsöhbətlər Azərbaycanla UNECE arasında ənənəvi əlaqələrin gələcəkdə də uğurla inkişaf edəcəyindən əminlik ifadə edərək, ölkəmizin qlobal iqtisadiyyat sistemində tutduğu yeri, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məqamlar üzrə fikir mübadiləsi apardılar.

No:312/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Olga Algayerova, the Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe
Minister Elmar Mammadyarov met with Olga Algayerova, the Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe (UNECE).
The sides noted with satisfaction the traditional ties between Azerbaijan and the UNECE. In this regard, O. Algayerova mentioned the recently signed Joint Declaration between the Government of the Republic of Azerbaijan and UNECE on the Implementation of the UN 2030 Agenda for Sustainable Development Goals as a remarkable event and stressed that Azerbaijan demonstrates very proactive position generally in the UN system, including UNECE. She also acknowledged country’s significant contribution to the international activities to this end. The UNECE Executive Secretary said that the organization of the meeting with the representatives of state bodies responsible for the implementation of the Sustainable Development Goals within the framework of the current visit to the country is an effective practical step in this direction.
Minister Elmar Mammadyarov noted that intensive political dialogue and effective exchange of experiences play an important role within UNECE in order to monitor and support economic development trends in Europe. In this context, he stressed that as a result of ongoing reforms and modernization programs carried out in our country, firm and sustainable development was ensured.
Elmar Mammadyarov spoke about the great attention paid to the projects of regional cooperation with the aim of more efficient use of Azerbaijan’s rich potential for the sake of prosperity of its people. In this regard, along with the strategic projects being implemented in the oil and gas sector, he briefed about the exceptional importance of the East-West, North-South and South-West transport corridors.
Touching upon the Armenia-Azerbaijan conflict Minister Elmar Mammadyarov pointed out that the illegal presence of the armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan, including occupation of the Sarsang Water Reservoir remains a serious threat to regional peace and stability, as well as to the ecological situation. At the same time, it is the main obstacle to comprehensive cooperation in the South Caucasus region and a wider European area.
The sides, expressing confidence regarding successful development of traditional relations between Azerbaijan and the UNECE, exchanged views on the role of the country in the global economic system and other issues of mutual interest.