Mətbuat şərhi 07 noyabr 2017 04:33
No:312/17, “Asiyanın Qəlbi” - İstanbul Prosesi çərçivəsində 7-ci nazirlər konfransı 30 noyabr – 1 dekabr tarixlərində Bakıda keçiriləcəkdir
07 noyabr 2017 04:33
“Asiyanın Qəlbi” - İstanbul Prosesi çərçivəsində “Gücləndirilmiş Asiyanın Qəlbi regionuna doğru təhlükəsizlik və iqtisadi bağlantılar” mövzusunda 7-ci nazirlər konfransı 30 noyabr – 1 dekabr 2017-ci il tarixində Bakıda keçiriləcəkdir. 7-ci nazirlər konfransında “Asiyanın Qəlbi” - İstanbul Prosesində iştirak edən və bu prosesə dəstək verən ölkələr və beynəlxalq təşkilatlar iştirak edəcəklər. Nazirlər konfransından öncə 30 noyabr tarixində yüksək səviyyəli rəsmilərin iclası keçiriləcəkdir.
“Asiyanın Qəlbi” - İstanbul Prosesinin Hindistanın Amritsar şəhərində 4 dekabr 2016-cı ildə keçirilmiş nazirlər konfransının yekun Amritsar bəyanatında “Asiyanın Qəlbi” - İstanbul Prosesinin 2017-ci il üzrə Əfqanıstanla birlikdə həmsədri kimi növbəti nazirlər toplantısının ölkəmizdə keçirilməsinə dair Azərbaycanın niyyəti təqdir edildi.
Azərbaycanın “Asiyanın Qəlbi” - İstanbul Prosesinə həmsədrliyi dövründə İstanbul Prosesi çərçivəsində yüksək səviyyəli rəsmilərin görüşü 17 mart 2017-ci il tarixində Bakıda təşkil olundu.
“Asiyanın Qəlbi” - İstanbul Prosesi “Asiyanın Qəlbi” regionunda sabitlik, sülh və çiçəklənmənin təşviqi və Əfqanıstanın bütün region ilə bağlantısının genişləndirilməsi üçün siyasi dialoq və sıx regional əməkdaşlıq üçün vacib regional platformadır.
“Asiyanın Qəlbi” - İstanbul Prosesində iştirak edən dövlətlər və təşkilatlar sırasına Əfqanıstan İslam Respublikası, Azərbaycan Respublikası, Çin Xalq Respublikası, Hindistan Respublikası, İran İslam Respublikası, Qazaxıstan Respublikası, Qırğız Respublikası, Pakistan İslam Respublikası, Rusiya Federasiyası, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı, Tacikistan Respublikası, Türkiyə Respublikası, Türkmənistan, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı daxildir. Bu proses çoxsaylı digər dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən də dəstəklənir. Regional sülh, sabitlik və çiçəklənməyə töhfə vermək əzminə və Əfqanıstanla ənənəvi dostluq əlaqələrinə malik olan Azərbaycan 2012-ci ildə “Asiyanın Qəlbi” - İstanbul Prosesinə qoşulub.
Əfqanıstanın regional iqtisadiyyata inteqrasiyası, qonşu dövlətlərlə ticarət əlaqələrinin canlandırılması və regional bağlantılarının artırılması məqsədilə Azərbaycan Əfqanıstanla fəal şəkildə əməkdaşlıq edir. İstanbul Prosesi çərçivəsində Regional infrastruktur üzrə etimad quruculuğu tədbirləri layihəsində Türkmənistanla həm-rəhbər dövlət kimi çıxış edən Azərbaycan Əfqanıstan və digər tərəfdaşlarla birlikdə bu sahədə işləri davam etdirir. Regional infrastruktur üzrə etimad quruculuğu tədbirləri layihəsinin növbəti regional texniki qrupunun iclası 27 noyabr 2017-ci il tarixində Bakıda keçiriləcəkdir.
Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilməkdə olan regional bağlantı layihələri, o cümlədən fəaliyyətə başlamış Bakı-Tbilisi-Qars dəmir-yol xətti, yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, Xəzərin sahilində logistika mərkəzi, Azərbaycan və İran İslam Respublikasının dəmir-yol şəbəkələrinin birləşdirilməsi Şərq-Qərb və Şimal-Cənub istiqamətləri üzrə multi-modal imkanlarla trans-regional infrastrukturun inkişafı baxımdan keyfiyyətcə yeni nailiyyətlərdir. Bu layihələr Əfqanıstanın dünya bazarına çıxışını asanlaşdıracaq və yüklərin daha qısa və daha az vaxt kəsimində səmərəli şərtlərlə çatdırılması üçün regionla bağlantısını təmin edəcəkdir.
İstanbul Prosesi çərçivəsində Rusiya Federasiyası ilə birlikdə narkotiklərə qarşı mübarizə üzrə etimad quruculuğu tədbirləri layihəsinin həm-rəhbəri olan Azərbaycan region üçün ciddi təhdid olan narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı Əfqanıstan və digər tərəfdaşlarla əməkdaşlığı davam etdirir. Narkotiklərə qarşı mübarizə üzrə etimad quruculuğu tədbirləri layihəsinin regional texniki qrupunun növbəti iclası 10 noyabr 2017-ci ildə Bakıda keçiriləcəkdir.
İkitərəfli əsasda Azərbaycan öz təcrübəsini Əfqanıstanla bölüşür və yaxşı idarəçilik, müdafiə, hüquq-mühafizə və minaların təmizlənməsi üzrə təlim yardımlarını təmin edir.
Həmçinin, Azərbaycan şəxsi heyət, multi-modal tranzit imkanları, təlim və maliyyə yardımı təmin etməklə NATO-nun Əfqanıstanda İSAF-dan sonrakı “Qətiyyətli Dəstək Missiyası”na töhfə verir. Azərbaycan Əfqanıstan Milli Ordusunun etimad fonduna töhfə verib və bu fondu dəstəkləməkdə davam edəcəkdir.
“Asiyanın Qəlbi” - İstanbul Prosesinin həmsədri və 7-ci nazirlər konfransının ev sahibi kimi Azərbaycan ikitərəfli əsasda, İstanbul Prosesi çərçivəsində və eləcə də çoxtərəfli platformalarda Əfqanıstandakı sabitlik, sülh şəraitində quruculuq və inkişafı dəstəkləyəcəkdir.
7-ci nazirlər konfransında media nümayəndələrinin akkreditasiyası üçün KİV təmsilçilərinin www.mfa.gov.az/HoAIP-Conf portalında onlayn qeydiyyatdan keçərək Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyində akkreditasiya olunmaları xahiş olunur.

No:312/17, The “Heart of Asia” – Istanbul Process 7th Ministerial Conference to be held in Baku, Azerbaijan on November 30-December 1, 2017
07 November 2017 04:33
The “Heart of Asia” – Istanbul Process (HoA IP) 7th Ministerial Conference will be held in Baku, Azerbaijan under the theme “Security and Economic Connectivity towards a Strengthened Heart of Asia Region” on November 30-December 1, 2017. HoA IP Participating and Supporting countries and Organizations will take part at the 7th Ministerial Conference, which will be preceded by a Senior Officials Meeting (SOM) on November 30, 2017.
HoA IP 6th Ministerial Conference held in Amritsar, India on 4 December 2016 in its final Amritsar Declaration welcomed the willingness of the Republic of Azerbaijan to host the next Ministerial Conference of the HoA IP as Co-chair along with Afghanistan in 2017.
Within the Co-chairmanship of Azerbaijan of the HoA IP Senior Officials Meeting of HoA IP was held in Baku on March 17, 2017.
HoA-IP is an important regional platform for political dialogue and close regional cooperation aimed at promoting stability, peace and prosperity in the Heart of Asia region, and for enhancing Afghanistan's connectivity with the entire region.
HoA-IP participating states are the Islamic Republic of Afghanistan, Republic of Azerbaijan, People's Republic of China, Republic of India, Islamic Republic of Iran, Republic of Kazakhstan, Kyrgyz Republic, Islamic Republic of Pakistan, Russian Federation, Kingdom of Saudi Arabia, Republic of Tajikistan, Republic of Türkiye, Turkmenistan, the United Arab Emirates, and the United Nations. The process is also supported by wide range of other countries and international and regional organizations. Having strong intention to contribute to regional peace, stability and prosperity and the traditional bonds of friendship with Afghanistan, Azerbaijan has joined HoA-IP in 2012.
With a view to integrating Afghanistan into the regional economy and reviving trade with its neighbors and beyond through increased regional connectivity Azerbaijan is engaged in active cooperation with Afghanistan. As the co-lead country together with Turkmenistan in the Regional Infrastructure Confidence Building Measures (CBM) of the Istanbul process, Azerbaijan will continue working with Afghanistan and other partners in this field. The next meeting of the regional technical group of the Regional Infrastructure CBM will be held in Baku on 27 November 2017.
The ongoing regional connectivity projects initiated by Azerbaijan, including, recently launched Baku-Tbilisi-Kars railroad, the new Baku International Sea Trade Port, logistics center on the shores of the Caspian Sea, linking up railway networks of Azerbaijan and Islamic Republic of Iran represent qualitatively new achievement in developing trans-regional infrastructure with multi-modal capabilities along the East-West and North-South axes. These projects will facilitate Afghanistan’s access to global markets and provide connectivity in the region, capable of handling cargo and containers in a much shorter, faster, efficient and cost-effective way.
As the co-lead-country together with the Russian Federation in the Counter-Narcotics CBM of the Istanbul process, Azerbaijan works with Afghanistan and other partners in addressing illicit drug trafficking, which is indeed a grave threat to the region. The next meeting of the Counter-Narcotics CBM regional technical group is planned to take place on 10 November 2017 in Baku.
Through bilateral channels, Azerbaijan shares its experience with Afghanistan, and provides training assistance in good governance, defense, law-enforcement and mine action fields.
We also contribute to the post-ISAF “Resolute Support Mission” of NATO by providing troops, multimodal transit, training and financial assistance. Azerbaijan has already made donations to the Afghanistan National Army Trust Fund and pledged to continue to support this Fund.
As a Co-chair of Heart of Asia-Istanbul Process and host of 7th Ministerial Conference, Azerbaijan remains committed to supporting further the stabilization, peaceful reconstruction and development of Afghanistan through bilateral efforts as well as within HoA-IP and other multilateral platforms.
For media accreditation at the 7th Ministerial Conference international media representatives are required to be accredited by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan registering via secure online registration portal at www.mfa.gov.az/HoAIP-Conf.