No:311/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
19 iyul 2025 13:10
18 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı iki ölkə arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərindən irəli gələn məsələlər, ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin genişləndirilməsi imkanları, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Qarşılıqlı həmrəylik, dostluq və qardaşlıq münasibətlərinə əsaslanan Azərbaycan-Pakistan strateji tərəfdaşlığının siyasi, iqtisadi, təhlükəsizlik, humanitar aspektlərindən bəhs edilib, əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi istiqamətində mövcud imkanlardan istifadənin vacibliyi qeyd olunub.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlıq  məsələləri müzakirə olunub.

No:311/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Mohammad Ishaq Dar
19 July 2025 13:10
On 18 July 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Mohammad Ishaq Dar.
During the telephone conversation, issues arising from the existing strategic partnership between the two countries, opportunities for expanding the bilateral and multilateral cooperation agenda, as well as regional and international security matters of mutual interest were discussed.
The sides discussed the political, economic, security, and humanitarian aspects of the Azerbaijan–Pakistan strategic partnership based on mutual solidarity, friendship, and brotherhood, and noted the importance of utilizing existing opportunities to further strengthen cooperation.
Issues of cooperation within regional and international organizations, including the United Nations and the Organization of Islamic Cooperation, were also discussed.