Mətbuat şərhi 08 oktyabr 2019 05:43
No:309/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Qazaxıstanın ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfirini qəbul etdi
08 oktyabr 2019 05:43
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunan səfiri Serjan Abdıkarimovu qəbul etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Serjan Abdıkarimovu səfir təyin olunması münasibətilə təbrik etdi və qardaş Qazaxıstan səfirinə diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Görüşdə tərəflər ölkələrimiz arasında mövcud olan sıx münasibətlərin siyasi, mədəni və digər sahələrdə inkişafından məmnunluq ifadə etdilər. Eyni zamanda ölkələr arasında iqtisadi və ticarət sahələrinin daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar.
Səfir Serjan Abdıkarimov ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu və Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi müdrik inkişaf strategiyası sayəsində Azərbaycanın regionda mühüm rol oynadığını və bu xüsusda, ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən enerji, nəqliyyat və infrastruktur layihələrin əhəmiyyətini qeyd etdi. O, iki ölkənin birgə həyata keçirdiyi layihələrinin uğurundan bəhs edərək, bu istiqamətdə fəaliyyətin davam etdiriləcəyini bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Qazaxıstan tərəfinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair beynəlxalq təşkilatlarda nümayiş etdirdiyi prinsipial mövqeyə, ölkəmizin suverenliyi və ərazi bötövlüyünün daimi dəstəyinə görə təşəkkür ifadə etdi.

Press release 08 October 2019 05:43
No:309/19, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of Kazakhstan to Azerbaijan
08 October 2019 05:43
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Serzhan Abdykarimov, the newly appointed Ambassador of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Serzhan Abdykarimov on his appointment as Ambassador of brotherly Kazakhstan and wished him every success in the future activities.
At the meeting, the sides expressed their satisfaction over the existing close relations between the two countries in political, cultural and other spheres. The sides also emphasized the importance of further development of the economic and trade spheres between the two countries.
Ambassador Serzhan Abdykarimov emphasized the crucial role of our country in the region gained due to the wise development strategy laid by the national leader Heydar Aliyev and successfully continued by President Ilham Aliyev. Ambassador also stressed the importance of the energy, transport and infrastructure projects implemented by Azerbaijan. While touching upon the successful implementation of joint projects between the two countries, he noted that these activities will be continued in the future.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his thanks to Kazakhstan for its principled position on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict demonstrated in the international organizations, the constant support of the sovereignty and territorial integrity of our country.