No:308/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Pyer Alan Rafanın başçılıq etdiyi Fransa Respublikası Milli Assambleyasının Fransa-Azərbaycan dostluq qrupunun üzvlərini qəbul edib
Görüş zamanı Azərbaycanla Fransa arasında əməkdaşlığın hazırkı səviyyəsi, o cümlədən siyasi, iqtisadi, mədəniyyət və idman sahəsində ikitərəfli əlaqələrin inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı və müxtəlif səviyyələrdə qarşılıqlı səfərlərin bu münasibətlərə töhfə verdiyi vurğulandı.
Nazir Elmar Məmmədyarov bu il Azərbaycanla Fransa arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyinin qeyd edildiyini və bu müddət ərzində iki ölkə arasında dostluq və qarşılıqlı anlaşmaya əsaslanan münasibətlərin qurulduğunu diqqətə çatdırdı.
O, Azərbaycan və Fransa arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində Azərbaycan Respublikasının Birinci Vitse-Prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın müstəsna rolunu qeyd etdi.
Pyer Alan Rafan Fransanın regionları ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin və deputatlar arasında təmasların artırılmasının vacibliyini qeyd etdi. Fransada Azərbaycanın daha çox tanınması və təşviq edilməsi üçün hər iki ölkənin şəhərləri arasında “qardaşlaşma”nın artırılmasının önəmini vurğuladı.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan son danışıqlar prosesinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov, ədalətin Azərbaycanın tərəfində olduğunu və buna görə də münaqişənin ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həllini tapmalı olduğunu bildirdi.

No:308/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received members of France-Azerbaijan Friendship Group in National Assembly of France led by Pyer Alan Rafan
At the meeting, the sides exchanged their views on the current status of cooperation including prospects of development in the political, economic, cultural and sports fields between Azerbaijan and France. They added that the mutual visits contribute to promotion of bilateral relations.
Minister Elmar Mammadyarov mentioned that this year marks the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and France and both countries forged friendly ties based on mutual understanding throughout these years.
Minister emphasized an exceptional role of H.E. Mrs. Mehriban Aliyeva, the First Vice President of the Republic of Azerbaijan in the development of cooperation between the two countries.
Pyer Alan Rafan noted the importance of expansion of cooperation with the regions of France as well as increasing of contacts between the parliamentarians. He also stressed the significance of enhancing friendship ties between the cities of both countries for further public awareness and promotion of Azerbaijan in France.
Elmar Mammadyarov touched upon the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and stated that the justice is on the side of Azerbaijan and the conflict must be resolved within the sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders of our country.