No:307/21 Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva YUNESKO missiyasının həyata keçirilməsi ilə bağlı Ermənistan XİN-in şərhinə münasibət bildirilməsinə dair yerli KİV-in sorğusunu cavablandırır
Cavab: Təəssüf ki, Ermənistan XİN-i hələ də “yaddaş pozğunluğu” sindromundan əziyyət çəkir. Belə olan halda biz qarşı tərəfə bir daha xatırladırıq ki, 30 ilə yaxın müddət ərzində Azərbaycana qarşı təcavüz siyasəti həyata keçirərək, onun beynəlxalq tanınmış ərazilərinin bir hissəsini hərbi işğal altında saxlayan Ermənistan bu torpaqlardakı tarixi, mədəni və dini irsin dağıdılması, mənimsənilməsi, mədəni sərvətlərimizin ölkəmizdən qeyri-qanuni çıxarılması kimi hərbi cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyır. Bu cinayətlərin araşdırılması üçün Azərbaycan tərəfindən vaxtı ilə YUNESKO-ya bölgəyə səfər edilməsi ilə bağlı çoxsaylı müraciətlər edilib və məhz Ermənistan beynəlxalq missiyaların Azərbaycanın o zaman işğal altında olan ərazilərinə səfər etməsinə əngəl olub. Bu fakt təşkilatın hesabatlarında əks olunub; Ermənistan XİN-nə YUNESKO-nun 2005-ci ildə dərc etdiyi fəaliyyət hesabatı ilə tanış olmağı tövsiyə edirik. Hesabatda aydın şəkildə, Azərbaycan hökumətinin Dağlıq Qarabağ və işğal olunmuş digər ətraf ərazilərə fakt araşdırma missiyasının göndərilməsi müraciəti, lakin Ermənistanın hərbi işğalı səbəbindən bu missiyanın həyata keçirilməsinin mümkün olmadığı qeyd olunur.
Azərbaycan ərazilərini işğaldan azad etdikdən sonra Ermənistanın bu torpaqlarda törətdiyi məqsədyönlü dağıntıların miqyası beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən dövlətlərin rəsmi nümayəndələri, müstəqil media agentlikləri, habelə qeyri-hökumət təşkilatları və s. tərəfindən ətraflı şəkildə qeydə alınıb. Görünməmiş vandallıq və “mədəni təmizləmə” törətmiş bir ölkənin öz əməllərini ört-basdır etmək üçün Azərbaycana qarşı yalan və cəfəng ittihamlarla çıxış etməsi təcrübəsi təəssüf ki, yeni deyil. Ermənistan tərəfi sonunda anlamalıdır ki, bu təcrübənin heç bir perspektivi yoxdur.
Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə YUNESKO-nun müstəqil və obyektiv missiyasının həyata keçirilməsi məsələsinə dəfələrlə münasibət bildirib, hətta bu prosesi sürətləndirməyə çağırıb. Rəsmi İrəvanın belə bir missiyanın həyata keçirilməsinə etiraz etmədiyini bəyan etdiyinə görə, ümid edirik ki, missiya yaxın zamanlarda reallaşacaq və onilliklər ərzində Azərbaycan ərazilərində Ermənistan tərəfindən aparılmış tarixi, mədəni və dini irsin məqsədli şəkildə məhv edilməsi siyasətinin nəticələri qeydə alınacaq.

No:307/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the local media's question on the comment of the Armenian Foreign Ministry regarding the dispatch of the UNESCO mission
26 August 2021 16:04
Answer: Unfortunately, the Armenian Foreign Ministry still suffers from so-called amnesic syndrome. In this case, we remind the opposite side once more that Armenia pursuing a policy of aggression against Azerbaijan, keeping a part of its internationally-recognized territories under military occupation nearly for 30 years, bears responsibility for military crimes such as deliberate destruction, misappropriation and alteration of historical, cultural and religious heritage in these lands, illicit removal of our cultural heritage from the country. Numerous appeals have been made to UNESCO by Azerbaijan regarding the dispatch of the mission to the region for investigation of these war crimes and it was exactly Armenia, who prevented international missions to visit Azerbaijani territories under occupation at that time. This fact has been reflected in the reports of the organization; We recommend the Armenian Foreign Ministry to get acquainted with the activity report of UNESCO published in 2005. The report clearly states that the government of Azerbaijan has requested a fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and other occupied surrounding territories, but due to the military occupation of Armenia this mission has not been possible.
The scale of deliberate destruction, committed by Armenia in these lands, have been noted comprehensively by the international community, including the official representatives of states, independent media agencies, at the same time non-governmental organizations, etc. after Azerbaijan liberated its territories from occupation.
False and absurd accusations against Azerbaijan by a country, which committed unprecedented vandalism and “cultural cleansing”, with the aim to cover up its deeds is, unfortunately, not new. The Armenian side should finally understand that this experience has no perspective.
Azerbaijan has commented on many times about the dispatch of the UNESCO's independent and objective mission in our liberated territories and even called for the acceleration of the process. As official Yerevan declared that they do not object the implementation of such a mission, we hope that the mission will be sent soon and results of the policy of deliberate destruction of historical, cultural, and religious heritage, pursued by Armenia for decades, will be recorded.