No:306/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin açıqlaması
03 oktyabr 2020 23:09
Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı davam edən hərbi əməliyyatları zamanı həm öz vətəndaşları, həm də üçüncü ölkələrin vətəndaşları olan jurnalistləri istismar etmək üçün etdiyi məsuliyyətsiz cəhdlərindən bəhs edən xəbərlərin sayı artmaqdadır. Xüsusi narahatlıq doğuran haldır ki, Ermənistan bəzən jurnalistləri və digər media mütəxəssislərini aktiv hərbi əməliyyatların getdiyi ərazilərə gətirərkən, onları döyüşçülərdən aydın şəkildə ayırmaq üçün bilərəkdən lazımi tədbirlər görmür.
Ermənistanın bu məsuliyyətsiz davranışı öz-özlüyündə, onun beynəlxalq humanitar hüquq üzrə üzərinə götürdüyü mülki əhalini və mülki obyektləri hücumların təsirindən qorumaq üçün bütün mümkün tədbirləri görmək öhdəliyinin ciddi şəkildə puzulmasıdır. Bununla, Ermənistan anti-Azərbaycan təbliğatı məqsədi ilə münaqişə zonasında fəaliyyət göstərən jurnalistlərin təhlükəsizlik və mühafizəsini risk altına atır.
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi xatırladır ki, beynəlxalq humanitar hüquq və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1738 (2006) və 2222 (2015) saylı qətnamələrinə əsasən, silahlı qarşıdurmalardakı jurnalistlər mülki insanlar kimi təsnif edilir və belə olduğundan mülki statuslarına mənfi təsir göstərən heç bir hərəkət etməmələri şərtiylə mülki vətəndaşlara şamil olunan müdafiə ilə təmin edilməlidirlər.
Bu səbəbdən, bütün jurnalistlər, media mütəxəssisləri və əlaqəli şəxslərin maksimum dərəcədə diqqətli olmaları və münaqişə bölgəsindəki mülki statuslarına xələl gətirəcək hər hansı bir əməldən çəkinmələri böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Nazirlik, bundan əlavə, yuxarıda qeyd olunan BMT qətnamələrinin jurnalist fəaliyyəti üçün bir çərçivə yaratdığını və silahlı münaqişə vəziyyətlərində işləyən və bu barədə məlumat verən media mütəxəssisləri üçün istinad şərtləri (qaydaları) olduğunu vurğulayır. Xüsusilə, bu qətnamələrdə Təhlükəsizlik Şurası bütün dövlətlərin siyasi müstəqilliyi, suveren bərabərliyi və ərazi bütövlüyü, habelə bütün dövlətlərin suverenliyinə hörmət prinsiplərinə sadiq qaldıqlarını təsdiqləyir və şiddət, soyqırım, insanlığa qarşı cinayətlər və beynəlxalq humanitar hüququn digər ciddi pozuntularını təhrik etmək üçün medianın istifadəsini qınayır.
Jurnalistlərin açıq-aydın şəkildə təsbit edilmiş bu qaydalara riayət etməmələri medianın gərginlik və nifrəti alovlandırmaq üçün istismar olunması risklərini artırır və dövlətlərin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı qanunsuz güc tətbiqi nəticəsində yaranan və beynəlxalq humanitar hüququn ciddi pozuntuları ilə müşayiət olunan vəziyyətlərə gətirib çıxarır ki, bu da ərazilərin işğalı və münaqişələrin davam etdirilməsinə səbəb olur.
Jurnalistləri bir daha Azərbaycanın müvəqqəti işğal olunmuş ərazilərinə səfər etməməyə, beləliklə Ermənistanın onları istismar etməsinə imkan verməməyə, habelə Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində fəaliyyət göstərənləri yuxarıda qeyd edilən tələblərə ciddi şəkildə əməl etməyə, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü pozan hər hansı bir hərəkətdən, o cümlədən Ermənistanın Azərbaycana qarşı qanunsuz qüvvələrdən istifadəsini təbliğ etməkdən çəkinməyə çağırırıq. Bütün bu media nümayəndələrinə, xarici jurnalistlərin Azərbaycanda akkreditasiyası ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının qayda və qanunlarına ciddi şəkildə riayət etməyi tövsiyə edirik.
Bundan əlavə, bütün aidiyyəti hökumətlərarası və qeyri-hökumət təşkilatları və inistitutları, jurnalistər, media işçiləri və əlaqəli səxslərin Ermənistan tərəfindən sonuncunun Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzündə istismarının qarşısını almaq və bütün jurnalistlərin mülki statuslarına mənfi təsir göstərməmək üçün ciddi şəkildə qayda və qanunlara əməl etmələrini təmin etmək məqsədilə bütün lazımi tədbirləri görməyə çağırırıq.

No:306/20, Press-release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
03 October 2020 23:09
There is an increasing number of reports indicating Armenia’s irresponsible attempts to exploit journalists, both its own nationals and citizens of third countries in the course of its ongoing military operations against the Republic of Azerbaijan. It is of particular concern that in some cases while bringing journalists and other media professionals into the theatre of active military operations Armenia, apparently on purpose, does not take necessary measures with a view to clearly distinguishing them from combatants.
This irresponsible behavior of Armenia in itself is a serious violation of its obligation under international humanitarian law, to take all feasible precautions to protect the civilian population and civilian objects under its control against the effects of attacks. In so doing, Armenia put the safety and security of journalists operating in the conflict zone at risk, for the purposes of its anti-Azerbaijan propaganda.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan recalls that under international humanitarian law, and the UN Security Council resolutions 1738 (2006) and 2222(2015), journalists in armed conflicts are classified as civilians, and as such should be afforded the same protection as applicable to civilians, provided that they take no action adversely affecting their status as civilians.
Therefore, it is of crucial importance that all journalists, media professionals and associated personnel to exercise maximum care and avoid any action that would undermine their status as a civilian in the conflict zone.
The Ministry, furthermore, underlines that the above-mentioned UNSC resolutions provide a framework for the journalistic activity and serve as the terms of reference for the media professionals working in and reporting on the situations of armed conflicts. In particular, in these resolutions, the Security Council reaffirms the commitment to the principles of the political independence, sovereign equality and territorial integrity of all States, and respect for the sovereignty of all States and condemns the use of the media to incite violence, genocide, crimes against humanity and other serious violations of international humanitarian law.
Failure by journalists to follow these clear guidelines increases the risks of exploitation of media to foment hatred and tensions and promotes situations created through unlawful use of force against the sovereignty and territorial integrity of States and accompanied by serious violations of international humanitarian law, thus, contributing to the continuation of occupation of territories and conflicts.
We again call on journalists to avoid visiting the temporarily occupied territories of Azerbaijan, thus not giving an opportunity to Armenia to exploit them, and those who are operating in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan to strictly comply with the above-mentioned requirements and refrain from any action undermining the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, including through propagating the illegal use of forces by Armenia against Azerbaijan. We strongly urge all those media representatives to strictly follow the rules and regulations of the Republic of Azerbaijan related to the accreditation of foreign journalists in Azerbaijan.
We further call on all relevant inter-governmental and non-governmental organizations and institutions to exercise all necessary measures with a view to preventing the exploitation of journalists, media workers and associated personnel by Armenia in its military aggression against Azerbaijan and ensuring that all journalists strictly follow rules and regulations with a view to not adversely affecting their status as civilians.