Mətbuat şərhi 01 noyabr 2017
No:305/17, İspaniya Krallığındakı vəziyyət ilə əlaqədar XİN-in Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin şərhləri
Azərbaycan Respublikası İspaniya Krallığının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləyir.
Mövcud vəziyyətin İspaniya Krallığının konstitusiyası və qanunları əsasında sülh yolu ilə həllinin tərəfdarıyıq.
Xalqın və mərkəzi hakimiyyətin iradəsinə zidd olaraq ölkənin konstitusiyası və qanunlarının pozulması ilə müşayiət olunan ölkənin ərazi bütövlüyünün birtərəfli pozulması cəhdləri qəbuledilməzdir.
Azərbaycan Respublikası artıq 30 ilə yaxındır bundan əziyyət çəkir. 80-ci illərin sonlarında ermənilərin Azərbaycan SSR Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətində başladığı separatizm həmin dövr SSRİ konstitusiyası və Azərbaycan SSR qanunlarının kobud pozulması ilə müşayiət olunurdu. Bu xüsusda DQMV-də köklü Azərbaycan əhalisinin etnik təmizlənməsi, onlara qarşı zorakılıq və terror əməllərinin törədilməsindən sonra Azərbaycan xalqının iradəsinə zidd olaraq 1991-ci ilin 10 dekabrında Dağlıq Qarabağın yalnız erməni icmasının iştirakı ilə regionun müstəqilliyi haqda qanunsuz və qeyri-legitim referendum keçirildi.
Azərbaycan və Ermənistanın SSRİ-nin dağılmasından sonra müstəqillik əldə etməsi ilə Ermənistan Azərbaycana qarşı açıq müharibəyə başladı və Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayonunu işğal etdi və işğal edilmiş ərazilərdə köklü Azərbaycan əhalisinə qarşı etnik təmizləmə törətdi.

No:305/17, Statement by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the situation in the Kingdom of Spain
01 November 2017 04:03
The Republic of Azerbaijan supports territorial integrity and sovereignty of the Kingdom of Spain within its internationally recognized borders.
We stand for a peaceful settlement of the current situation based on the Constitution and laws of the Kingdom of Spain.
Unilateral attempts in breach of the Constitution and laws of the State, contrary to the will of the people and the Central Government, to violate the territorial integrity of States are unacceptable.
The Republic of Azerbaijan suffers from such tendency for around 30 years. In the late 80s, separatism, which Armenians started in the Nagorno-Karabakh Autonomous Region of Azerbaijan SSR, was accompanied by a gross violation of the USSR Constitution and the laws of the Azerbaijan SSR. Following the ethnic cleansing of and the violence and terror committed against indigenous Azerbaijani population in the NKAR, on December 10, 1991 an illegal and illegitimate referendum on the independence of the region was held with the participation of the only Armenian community of Nagorno-Karabakh region contrary to the will of the Azerbaijani people.
With the independence of Armenia and Azerbaijan after the collapse of the USSR, Armenia unleashed an open war against Azerbaijan and occupied Nagorno-Karabakh and surrounding seven regions of Azerbaijan and committed ethnic cleansing against the indigenous Azerbaijani population in the occupied territories.