No:304/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı yeni səfiri Qasım Mohiuddin ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 iyul 2024 16:22
30 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Pakistan İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı yeni təyin olunmuş səfiri Qasım Mohiuddini qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və Pakistan arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq gündəliyi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Pakistan İslam Respublikasına son rəsmi səfəri zamanı əldə olunmuş razılıqların icrası məsələləri və gələcək planlar müzakirə olunub.
Tərəflər iki dost və qardaş ölkə arasında mövcud olan strateji əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək qiymətləndirərək, bir çox istiqamətlərdə əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinin zəruri olduğunu vurğulayıblar.
Cari ilin 3 iyul tarixində Azərbaycan və Türkiyə Prezidentləri və Pakistanın Baş naziri arasında keçirilmiş üçtərəfli görüşün əhəmiyyəti qeyd olunaraq, ümumilikdə üçtərəfli formatın möhkəmləndirilməsinin üç ölkənin xalqlarının inkişafı ilə yanaşı, regional və qlobal sülhün və sabitliyin möhkəmlənməsinə xidmət edəcəyi vurğulanıb.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, habelə Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi bir sıra regional və beynəlxalq təşkilatlar daxil olmaqla, çoxtərəfli formatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin əhəmiyyəti qeyd edilib. Pakistanın 2025-2026-cı illər üzrə BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvü seçilməsi münasibətilə təbriklər diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində iki ölkə arasında yüksək səviyyəli təmaslar üçün əlavə imkan yarandığı qeyd edilib.

No:304/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the newly appointed Ambassador of the Islamic Republic of Pakistan to the Republic of Azerbaijan, Qasim Mohiuddin
30 July 2024 16:22
On 30 July 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the newly appointed Ambassador of the Islamic Republic of Pakistan to the Republic of Azerbaijan, Qasim Mohiuddin.
During the meeting, the Ambassador presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov. The Minister congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success in his diplomatic mission. The Ambassador noted that he would spare no effort to further develop relations between the two countries.
During the meeting, the existing strategic partnership agenda between Azerbaijan and Pakistan, the implementation of the agreements reached during the recent official visit of the President of the Republic of Azerbaijan to Pakistan, and future plans were discussed.
The sides highly appreciated the existing strategic cooperation relations between the two friendly and brotherly countries and emphasized the necessity of further deepening cooperation in many areas.
Referring to the trilateral meeting held on 3 July of this year between the Presidents of Azerbaijan and Türkiye and the Prime Minister of Pakistan, it was noted that strengthening the trilateral format would contribute not only to the development of the peoples of the three countries, but also to the strengthening of regional and global peace and stability.
The importance of mutual support within multilateral formats, including the United Nations, as well as the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation, was emphasized. Congratulations were extended on Pakistan’s election as a member of the United Nations Security Council for 2025-2026.
It was also noted that within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), additional opportunities have emerged for high-level contacts between the two countries.