No:304/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 74-cü sessiyasının ümumi müzakirələrində Bəyanatı
"Yoxsulluğun aradan qaldırılması, keyfiyyətli təhsil, iqlim fəaliyyəti və inteqrasiya üçün çoxtərəfli səylərin təşviq edilməsi”
Nyu York, 28 sentyabr 2019-cu il
Öncə hörmətli Ticcani Muhammad-Bandeyi Baş Assambleyaya başçılıq etməsi münasibətilə təbrik etmək və ona vacib vəzifələrində uğurlar diləmək istəyirəm. Cənab Məhəmməd-Bande fəaliyyət göstərdiyi müddətdə Azərbaycan Respublikasının hərtərəfli dəstəyinə arxalana bilər. Zati-aliləri xanım Mariya Fernanda Espinosa Qarsesə Assambleyanın yetmiş üçüncü sessiyasına rəhbərliyi zaman sərf etdiyi böyük əməyinə görə minnətdarıq.
Biz, həmçinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş katibi Zati-aliləri cənab Antonio Quterreşə təşkilatda islahatların aparılması, onun daha çox inteqrasiya edilmiş, effektiv və səmərəli quruma çevrilməsi istiqamətində səylərinə görə minnətdarıq.
Dünyanın bu gün üzləşdiyi hədə və təhdidlər beynəlxalq hüquqi nizamın gücləndirilməsi və çoxtərəfliliyə və Birləşmiş Millətlər Təşkilatına inamın yenidən artırılması üçün bizim birgə səylərimizi tələb edir.
BMT Nizamnaməsinin əsasını təşkil edən çoxtərəfli və beynəlxalq əməkdaşlıq dəyərlərinin qorunması, BMT-nin üç sütunu olan, sülh və təhlükəsizlik, inkişaf və insan haqlarını təşviq etmək və onlara dəstək olmaq üçün çox vacibdir. Bu xüsusda, islah edilmiş və gücləndirilmiş çoxtərəfli bir sistemi təşviq etmək və dəstəkləmək bizim ümumi vəzifəmizdir.
Hamılıqla qəbul edilmiş fundamental dəyərlərə, norma və prinsiplərə riayət olunmursa, eləcə də təcavüz və digər qanunazidd hərəkətlərə göz yumulursa, dinc, ədalətli və firavan bir dünyanı təmin etmək məqsədinə nail olmaq çox çətindir.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının əsas orqanları olan Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleya tərəfindən qəbul edilmiş qətnamələrin icrası, habelə hesabatlılıq, bu baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Təhlükəsizlik Şurasının icrası məcburi olan qətnamələrinə riayət olunmaması, Təhlükəsizlik Şurasının beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunması üzrə əsas məsuliyyətinin yerinə yetirməsində qəbul edilmiş bir təcrübə ola bilməz.
Müharibə və insan əziyyətlərinin qarşısını almaq üçün təsis edilmiş Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, bütün üzvlərini ümumi qayda əsaslı bir nizamla bağlayaraq, sülh və təhlükəsizlik problemlərinin həllində iştirak edənlərin hamısının Təşkilatın məqsəd və prinsiplərinin vahid tətbiqini təmin etməkdə mərkəzi rol oynayır. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının bu roluna dəstək sülhün, sabitliyin və davamlı inkişafın qorunmasında vacibdir.
Müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində çoxtərəfliliyin ən güclü tərəfdarlarından biri Qoşulmama Hərəkatıdır. Biz, Qoşulmama Hərəkatının Dövlət və Hökumət Başçılarının növbəti Zirvə toplantısının 2019-cu ilin 25-26 oktyabr tarixlərində, Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində keçirilməsini səbrsizliklə gözləyirik.
Qoşulmama Hərəkatı tarixi boyu Bandunq Prinsiplərinə sadiq qalmaqla beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin möhkəmlənməsində əsas rol oynamışdır. Azərbaycanın sədrliyi 2020-ci ildə 65 illik yubileyini qeyd edəcək Hərəkatın təməl prinsiplərinin inkişafına daha bir təkan verəcəkdir.
2030 Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyinin həyata keçirilməsi yolunu davam etdirərək, üzərimizə götürdüyümüz öhdəlikləri nə dərəcədə yerinə yetirdiyimizi müəyyənləşdirmək üçün mütəmadi olaraq özümüzü sınamalıyıq. Müvafiq resurslarla dəstəklənən davamlı səylər xalqımızın parlaq gələcəyini və heç kimin geridə qalmamasını təmin etmək üçün vacibdir. Dünən Azərbaycan 77 Qrupunun (G77) üzvü oldu və ölkəmiz iqtisadi əməkdaşlığı təşviq etmək yolu ilə bu qurumun dayanıqlı inkişafı təmin etmək işinə fəal şəkildə töhfə verməyə hazırdır.
Azərbaycan davamlı iqtisadi artımını qoruyub saxlayıb və vətəndaşlarımızın həyat standartlarının yaxşılaşdırılması istiqamətində ardıcıl səylərini davam etdirib.
İqtisadi inkişaf proqramlarının uğurlu icrası sayəsində son 15 ildə Azərbaycan iqtisadiyyatı ümumi daxili məhsulun 3,3 dəfə artması ilə dünya miqyasında rekord səviyyədə inkişaf etmişdir. Həmin dövrdə sənaye istehsalı 2,6 dəfə, ixrac 4,7 dəfə, valyuta ehtiyatları isə 24 dəfə artaraq 45 milyard dollaradək təşkil etmişdir.
Sosial sahə hər zaman diqqət mərkəzində olub. Bu il Hökumət, 10 milyonluq əhalisi olan ölkənin 4 milyondan çox insanını əhatə edən sosial paket qəbul etdi. Son 15 ildə sosial sahəyə qoyulan investisiyalar ölkədə yoxsulluq səviyyəsinin 2004-cü ildəki 49% -dən 2019-cu ildə demək olar ki, 5% -ə endirilməsi ilə nəticələndi. Eyni müddətdə işsizlik səviyyəsi 10.6%-dən 5%-dən də aşağı endi.
Dünya Bankının “Doing Business 2019” hesabatında Azərbaycan dünyanın ən çox islahatlar həyata keçirən 10 ölkəsinin siyahısına daxil edilmişdir. Ölkədəki əlverişli iş mühiti son 15 ildə Azərbaycan iqtisadiyyatına təxminən 250 milyard dollara yaxın investisiya gətirdi, bunun da yarısı xarici sərmayələrin payına düşür.
Azərbaycan bağlılığı təşviq etməklə regional inkişaf səylərinə öz töhfəsini verir. Qitələrin bir araya gəlməsində, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün bir platformanın yaradılmasında mühüm rol oynayır. Dənizə çıxışı olmayan ölkə olmasına baxmayaraq, Azərbaycan beynəlxalq nəqliyyat mərkəzlərindən birinə çevrilib.
Azərbaycan mədəni müxtəlifliyin təbliğinə xüsusi əhəmiyyət verir. Azərbaycanda bütün etnik və dini qruplar sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşayırlar. Son illərdə bir sıra böyük qlobal tədbirlərə ev sahibliyi etdik və dialoqun və qarşılıqlı anlaşmanın təşviqinə yönəlmiş bir sıra təşəbbüslər irəli sürmüşük. Bu təşəbbüslər arasında Baş Assambleya və Baş Katib tərəfindən mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi üçün başlıca qlobal platforma kimi tanınan Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Dünya Forumunu qeyd etmək olar.
Avropa ölkələri arasında ən gənc yaş bölgüsünə sahib olaraq, Hökumət gələcək nəsillərə keyfiyyətli təhsil və layiqli iş imkanları təklif edərək onların potensialının tam reallaşmasına xüsusi diqqət yetirir. Azərbaycan Respublikasının 2019-2030-cu illər üçün yeni məşğulluq strategiyasında 2030-cu il üçün 13 hədəf müəyyənləşdirilmişdir. Bu hədəflər gənclər arasında işsizliyin azaldılması, peşə təhsili və təlimlərin yaxşılaşdırılması və kiçik və orta müəssisələrdə məşğulluğun artırılması məqsədlərini güdür.
Azərbaycan gender bərabərliyini təmin etmək və qadınlara ictimai və sosial həyatda səlahiyyətlər vermək üçün öz səylərini davam etdirir. Buna xüsusda, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qadınlar, sülh və təhlükəsizlik mövzusunda 1325 saylı qətnaməsinin icrası üçün hazırda milli fəaliyyət planını hazırladığımızı məmnunluqla qeyd etmək istərdim.
Yeni yaranan donor ölkə olaraq Azərbaycan Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (AIDA) vasitəsilə bir sıra ölkələrə beynəlxalq humanitar və inkişaf yardımlarını göstərməkdə davam edir. İnkişaf etməkdə olan və ən az inkişaf etmiş ölkələrin ehtiyaclarının ödənilməsinə xüsusi diqqət yetirilir.
Hər bir qasırğa, böyük yanğın və dəniz səviyyəsinin bir santimetrlik qalxması ilə iqlim dəyişikliyinin mövcud təhlükəsi daha da aktuallaşır. Azərbaycan iqlim dəyişikliyinin təsirlərinə çox həssasdır və ölkə artıq mənfi nəticələrlə, məsələn, sel, quraqlıq, istilik və digərləri ilə üzləşir.
Biz iqlim fəaliyyətinə dair böyük beynəlxalq müqavilələrinə, o cümlədən BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası, Kioto Protokolu və Paris Sazişinə qoşulub. Milli siyasət və strategiyalar həmin beynəlxalq sənədlərə uyğunlaşdırılmışdır. Hökümət karbon qazı tullantılarını minimum səviyyəyə çatdırmaq üçün vacib addımlar atdı və onun 2030-cu ilə qədər 35 faiz azaldacağına söz verdi.
Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı məlum təcavüzü Azərbaycan ərazilərinin təqribən beşdə bir hissəsinin işğalı və bir milyondan çox azərbaycanlının evlərindən və mülklərindən didərgin düşməsi ilə nəticələndi. Həll edilməmiş münaqişə beynəlxalq və regional sülhə və təhlükəsizliyə xələl gətirməkdə davam edir. Keçən il baş tutmuş Ümumi Müzakirələrdən bəri münaqişənin siyasi həllində heç bir irəliləyiş əldə edilməmişdir.
Son iki ildə iki ölkə rəhbərləri arasında birbaşa təmaslar və xarici işlər nazirlərinin görüşlərinə baxmayaraq, Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən həqiqi marağın olmaması münaqişənin nizamlanması prosesinə mane olur. Əksinə, Yerevan həm sözlə, həm də əməlləri ilə prosesi ləngidir və münaqişənin tezliklə sülh yolu ilə həlli səylərinə zərbə vurur. Ermənistan Baş naziri və Hökumət üzvlərinin bu yaxında səsləndirdikləri bəyanatları onların beynəlxalq hüquq və Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə zidd olaraq, ilhaqçı siyasət yürütdüklərinə dair heç bir şübhəyə yer qoymur.
Son zamanlar verdiyi açıqlamalarında, o cümlədən BMT Baş Assambleyasının Ümumi Müzakirələrində Ermənistanın Baş naziri Hökumətinin danışıqlardakı strategiyasını, yəni "müharibənin nəticələrini qorumaq" məqsədini açıq şəkildə bəyan etdi. Əslində, Ermənistan rəhbərliyinin niyyəti, qeyri-qanuni güc tətbiqi vasitəsilə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış Azərbaycan ərazilərinin işğalı nəticəsində yaranan və insanlığa qarşı ağır cinayətlər, müharibə cinayətləri, soyqırımı aktları və işğal olunmuş ərazilərdə yaşayan bütün qeyri-Ermənilərin tam etnik təmizlənməsi ilə müşayiət olunan qəbul edilməz status-quo vəziyyətinin müdafiəsidir.
Yekdilliklə qəbul edilmiş 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993), 884(1993) saylı qətnamələrində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycana qarşı güc tətbiqini və onun ərazilərinin işğalını, mülki şəxslərə qarşı hücumları, yaşayış ərazilərinin bombalanmasını pisləmiş, həmçinin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörməti, beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığını və ərazilərin əldə edilməsi üçün güc tətbiqinin qəbuledilməz olduğunu bir daha təsdiq etmişdir.
Ərazi iddiaları və zorakı addımlara cavab olaraq, Təhlükəsizlik Şurası öz qətnamələrində Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu bir daha təsdiq etmiş və bütün işğal olunmuş ərazilərdən işğalçı qüvvələrin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb etmişdir.
Baş Assambleyanın qətnamələri və digər mötəbər beynəlxalq təşkilatarın çoxsaylı qərar və sənədləri eyni səciyyə daşıyırdı.
Lakin, Təhlükəsizlik Şurasının əsas tələbləri hələ də yerinə yetirilməyib.
Əksinə, münaqişənin siyasi həlli üzrə davam edən səylər kontekstində, beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən ilkin xəbərdarlıq və pislənilməsinə baxmayaraq, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin demoqrafik, mədəni və fiziki xüsusiyyətlərinin dəyişdirilməsi istiqamətində məqsədyönlü fəaliyyət davam etdirilir. Bu fəaliyyətlərə, o cümlədən işğal olunmuş ərazilərdə məskunlaşdırma, tarixi və mədəni irsin dağıdılması və mənimsənilməsi, mülkiyyətin, təbii ehtiyatların və digər sərvətlərinin istismarı və qanunusuz dövriyyəsi aiddir. Bu addımlar Müharibə şəraitində mülki şəxslərin müdafiəsi üzrə 1949-cu il Dördüncü Cenevrə Konvensiyası və 1977-ci il Birinci Əlavə Protokolu açıq şəkildə pozur və müharibə cinayətləri, həmçinin beynəlxalq hüquq çərçivəsində və dövlət və fərdlərin cinayət məsuliyyətini ehtiva edir.
Tamamilə aydındır ki, bu siyasət və təcrübə münaqişənin sülh yolu ilə həllinə nail olmaq məqsədlərinə uyğun gəlmir və BMT Nizamnaməsində əks olunduğu kimi, dövlətlərarası münasibətlərdə qaydalara əsaslanan və sivil dövlətlərarası münasibətlərin dəyərlərini, norma və prinsiplərini müdafiə etmək üçün BMT və beynəlxaq ictimaiyyətin təxirəsalınmaz tədbirlərini tələb edir.
Davam edən sülh prosesinin əsas məqsədi Ermənistan tərəfindən başlanılan müharibənin nəticələrinin aradan qaldırılması və beləliklə də, Azərbaycanın işğal olunmuş bütün ərazilərindən işğalçı qüvvələrin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi və zor tətbiqi ilə qovulmuş şəxslərin öz evlərinə və mülklərinə geri qayıtmasının təmin edilməsidir. Bu məqsədə nail olmaq mütləqdir və kompromis təşkil etmir.
Azərbaycan münaqişənin tezliklə siyasi yolla həllinə sadiqdir. Eyni zamanda, danışıqlar sonsuzadək davam edə bilməz və güc tətbiqi, işğal və etnik təmizləmə nəticəsində yaranmış vəziyyətin davam etməsinə və saxlanılmasına xidmət etməməlidir. O, həmçinin BMT Nizamnaməsi və beynəlxalq hüquqda nəzərdə tutulan özünümüdafiə hüququnun tətbiqinə xələl gətirməməlidir.
Beynəlxalq ictimaiyyəti və öz xalqını yanıltmaq səylərinə vaxt itirmək əvəzinə Ermənistan, dayanıqlı olmayan status quo vəziyyətini uzatmaq üçün faydasız cəhdlərindən əl çəkməli və beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etməlidir. Öz destruktiv siyasi gündəliyinin perspektivlərinin olmadığını Yerevan nə qədər tez başa düşərsə, bir o qədər tez bölgənin bütün əhalisi sülh, sabitlik və əməkdaşlıqdan faydalanacaq və Ermənistanın bölgədə yürütdüyü təcavüzkar və düşmən siyasəti səbəbindən üzləşdiyi ciddi siyasi, iqtisadi və sosial problemləri dəf etmək şansları daha çox olacaq.

No:304/19, Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the General Debate of the 74th session of the United Nations General Assembly
29 September 2019 13:43
“Galvanizing multilateral efforts for poverty eradication, quality education, climate action and inclusion”
New York, 28 September, 2019
Mr. President, Ladies and Gentlemen,
At the outset, I would like to congratulate H.E. Mr. Tijjani Muhammad-Bande on his assumption of the presidency of the General Assembly and to wish him every success in his important duties. Mr. Muhammad-Bande may count on full support of the Republic of Azerbaijan during his tenure. We are also grateful to H.E. Ms. María Fernanda Espinosa Garcés for her tremendous work in presiding over the Assembly during the seventy-third session.
We are also grateful to the United Nations Secretary-General H.E. Mr. António Guterres for his efforts towards reforming the Organization and making it more integrated, effective and efficient.
The threats and challenges facing the world today demand our joint efforts to strengthen the international legal order and to rekindle faith in multilateralism and confidence in the United Nations.
Preserving the values of multilateralism and international cooperation, which underpin the United Nations Charter, is fundamental to promote and support the three pillars of the Organization, namely, peace and security, development and human rights. It is our common duty, therefore, to promote and support a reformed, reinvigorated and strengthened multilateral system.
The objective of ensuring a peaceful, just and prosperous world is hardly achievable if the universally accepted fundamental values, norms and principles are disregarded so as to whitewash aggressions and other illegal actions.
The implementation of resolutions adopted by the principal organs of the United Nations - Security Council and General Assembly, as well as accountability, acquires significant importance in that connection. Apparent disregard of Security Council resolutions containing binding demands cannot constitute an accepted practice in the Council’s discharging of its primary responsibility for the maintenance of international peace and security.
The United Nations, which was established to prevent war and human suffering by binding all its Members through a common rule-based order, plays a central role in ensuring that all involved in addressing peace and security concerns uphold the uniform application of the purposes and principles of the Organization. Support for that role of the United Nations is crucial in maintaining peace, stability and sustainable development.
One of the strongest advocates of multilateralism in the contemporary international relations system is the Non-Aligned Movement. We look forward to hosting the next Summit of the Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement, which will be held in Baku, Azerbaijan, on 25-26 October 2019.
Throughout its history the Non-Alignment Movement has played a fundamental role in strengthening international peace and security by promoting adherence to the Bandung Principles. The chairmanship of Azerbaijan will provide another impetus for advancing the founding principles of the Movement, the 65th anniversary of which will be celebrated in 2020.
As we continue our path of implementing the 2030 Agenda for Sustainable Development, we need to regularly test ourselves to identify the extent to which we are delivering on our commitments. Sustainable efforts backed by adequate resources are essential to secure bright future for our people and ensure that no one is left behind. Yesterday, Azerbaijan became a member of the Group of 77 and stands ready to actively contribute to its work on ensuring sustainable development through the promotion of economic cooperation.
Azerbaijan has maintained its sustainable economic growth and continued its consistent efforts to improve the living standards of our citizens.
Through successful implementation of economic development programs, over the last 15 years, Azerbaijan’s economy has developed at a record pace on a global scale with an increase of Gross Domestic Product by 3.3 times. During the same period, industrial production has grown by 2.6 times, exports by 4.7 times and foreign exchange reserves by 24 times amounting up to $45 billion.
Social sphere has always been in the spotlight. This year the Government adopted a social package that covers more than 4 million people out of 10 million populated country. Investments in social sphere over the last 15 years resulted in the poverty rate in the country to be reduced from 49% in 2004 to less than 5% in 2019. Over the same period, the unemployment rate has dropped from 10.6% to less than 5%.
The 2019 World Bank’s Doing Business report lists Azerbaijan in the top 10 most reforming countries in the world. Favorable business climate in the country brought about $250 billion investment to the Azerbaijani economy over the last 15 years, half of which attributed to foreign investments.
Azerbaijan contributes to regional development efforts through promoting connectivity, bringing together continents and creating a platform for mutually beneficial cooperation. Despite being a landlocked country, Azerbaijan has transformed into an important international transportation hub.
Azerbaijan attaches particular importance to the promotion of cultural diversity. All ethnic and religious groups live in Azerbaijan in peace and harmony. In recent years we have hosted several major global events and launched a number of initiatives aimed at strengthening dialogue and mutual understanding. Among such initiatives is the World Forum on Intercultural Dialogue, which has been recognized by the General Assembly and the Secretary-General as a key global platform for promoting intercultural dialogue.
Having one of the youngest age distributions among the European countries, the Government places special emphasis to the full realization of the future generation’s potential by offering them quality education and decent job opportunities. A new employment strategy of Azerbaijan for 2019-2030 has set 13 targets for 2030. These targets aim to reduce the unemployment among young people, improve vocational education and training, and increase employment in Small and Medium Enterprises.
Azerbaijan continues to strive in ensuring gender equality and empowering women in public and social life. I am pleased to announce that we are currently developing national action plan for the implementation of UN Security Council resolution 1325 on women, peace and security.
As an emerging donor country, Azerbaijan continues to render international humanitarian and development assistance to a number of countries through the Heydar Aliyev Foundation and the Azerbaijan International Development Agency. Particular attention is being paid to addressing the needs of the developing and least developed countries.
The existential threat of climate change is becoming more real with every hurricane, wildfire and centimeter of sea-level rise. Azerbaijan is highly sensitive to the effects of climate change and is already facing its negative impact, such as floods, droughts, heat stresses and others.
Azerbaijan is a party to major international agreements on climate action, including the UN Framework Convention on Climate Change, the Kyoto Protocol and the Paris Agreement. The national policies and strategies have been adapted to be in line with those international instruments. The Government has taken important steps to bring carbon dioxide emissions to a minimum and has pledged to reduce it by 35 percent by 2030.
It is well-known that aggression by the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan has resulted in the occupation of almost one fifth of the territory of my country and expulsion of more than one million Azerbaijanis from their homes and properties. The unresolved conflict continues to undermine international and regional peace and security. It is unfortunate that since the last year’s General Debate, no progress has been achieved in the political settlement of the conflict.
Despite direct contacts between the leaders of the two countries and meetings of foreign ministers over the last two years, the apparent lack of genuine interest by the leadership of Armenia impedes the conflict resolution process. On the contrary, Yerevan, both in words and deeds, derails the process and sabotages the efforts for finding a soonest peaceful settlement. The recent statements by the Prime Minister of Armenia and the members of his Government leave no doubt as to their annexationist intentions, in clear disregard of international law and the relevant Security Council resolutions.
In his statements delivered recently, including at the General Debates at United Nations General Assembly, the Prime Minister of Armenia publicly disclosed his Government’s strategy in negotiations, that is, to “defend the outcomes of the war”. In fact, what the leadership of Armenia intends to defend is the unacceptable status-quo created through the unlawful use of force and the resulting occupation of the internationally recognized territories of Azerbaijan, accompanied by heinous crimes against humanity, war crimes and acts of genocide committed against the Azerbaijani civilian population and total ethnic cleansing of the occupied territories of all non-Armenians.
In its unanimously adopted resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993), the United Nations Security Council condemned the use of force against Azerbaijan, the occupation of its territories, the attacks on civilians and the bombardment of inhabited areas in my country, reaffirmed respect for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, the inviolability of international borders and the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory.
In response to the territorial claims and forcible actions, the Security Council reconfirmed in its resolutions that the Nagorno-Karabakh region is an integral part of Azerbaijan and demanded the immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all the occupied territories.
The resolutions of the General Assembly and numerous decisions and documents adopted by other authoritative international organizations are framed along the same lines.
However, key Security Council demands remain unimplemented.
Instead, despite earlier warnings and condemnation by the international community and against the background of ongoing efforts towards the political settlement of the conflict, deliberate actions are being carried out in the occupied territories of Azerbaijan with a view to changing their demographic, cultural and physical character. Such actions include, among others, implantation of settlers, destruction and appropriation of historical and cultural heritage, exploitation and pillage of and illicit trade in assets, natural resources and other wealth in the occupied territories. These actions constitute a clear violation of the 1949 Fourth Geneva Convention on the Protection of Civilians in Time of War and Additional Protocol I of 1977, amounting to war crimes and entailing State and individual criminal responsibility under international law.
It is abundantly clear that such policy and practices can in no way be reconciled with the objectives of achieving a peaceful resolution of the conflict, thus necessitating the urgent action by the United Nations and the wider international community for defending the values, norms and principles of the rules-based and civilized inter-State relations, as enshrined in the UN Charter.
The primary objective of the ongoing peace process is to eliminate the consequences of the war unleashed by Armenia, thereby ensuring the immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan, the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders and the return of the forcibly displaced persons to their homes and properties. The achievement of that objective is a must, not compromise.
Azerbaijan remains committed to the earliest political settlement of the conflict. At the same time, the negotiations cannot last forever and imply continuation and sustenance of the situation created as a result of the unlawful use of force, occupation and ethnic cleansing. Nor can they prejudice the realization of the inherent right of self-defense under the UN Charter and international law.
Rather than wasting time on attempts to mislead the international community and its own people, Armenia must drop its lousy attempts to prolong the unsustainable status quo and faithfully comply with its international obligations. The earlier Yerevan realizes the lack of any prospect of its destructive political agenda, the sooner people of the region will be able to benefit from peace, stability and cooperation and the better will be the chances for Armenia to overcome serious political, economic and social burden it is facing due to its aggressive and hostile policy in the region.