No:303/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Hindistanın Xarici İşlər naziri ilə görüşüb
BMT BA-nın 74-cü sessiyası çərçivəsində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Hindistan Respublikasının Xarici İşlər naziri Dr. Subrahmanyam Caişankar ilə görüşüb.
Nazirlər iki ölkə arasında əməkdaşlıq münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi imkanları, o cümlədən iqtisadi, nəqliyyat, turizm və digər sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsi məsələlərini müzakirə etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın iştirakı ilə bölgədə həyata keçirilən nəqliyyat, bağlılıq layihələri, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, Ələtdə Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı haqqında Hindistanlı həmkarına məlumat verərək, bu layihələrin regional əməkdaşlığa və Şərq-Qərb dəhlizinin inkişafına töhfə verdiyini və yükdaşımaların vaxt və maliyyə baxımından daha effektiv həyata keçirilməsi üçün əlverişli şərait yaratdığını qeyd etdi.
Tərəflər, həmçinin Qoşulmama Hərəkatının qarşıdan gələn Bakı Zirvə görüşü və Hindistan nümayəndə heyətinin tədbirdə iştirakını məsələləri üzrə fikir mübadiləsi apardılar.

Press release 29 September 2019 10:07
On the sidelines of the UNGA 74th session in New York, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met the External Affairs Minister of the Republic of India, Dr. Subrahmanyam Jaishankar.
The Ministers discussed the possibilities of further developing bilateral cooperation relations, including the further enhancement of the relations in the spheres of economy, transport, tourism and etc.
Minister Elmar Mammadyarov informed his Indian colleague on the regional transport and connectivity projects implemented with the participation of Azerbaijan, including the Baku-Tbilisi-Kars railroad, Baku International Sea Trade Port in Alat, which contribute to regional cooperation and development of East-West corridor and provide opportunities for freight shipping in more time and cost-effective manner.
The sides also exchanged their views on the upcoming Non-Aligned Movement Summit to be held in Baku and participation of the Indian Delegation at this high-level gathering.