No:302/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 74-cü iclası çərçivəsində Slovakiya Respublikasının Xarici və Avropa İşləri naziri Miroslav Layçak ilə görüşdü
Nazirlər iki ölkə arasında mövcud olan ikitərəfli münasibətlərinin uğurla inkişaf etdiyini qeyd etdilər və əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif aspektlərini müzakirə etdilər. Nazir M.Layçak yaxın günlərdə Slovakiyanın Azərbaycanda Səfirliyinin açılacağını məmnunluqla bildirdi.
Daha sonar tərəflər ATƏT-in Faəliyyətdə olan sədri qismində Slovakiyanın fəaliyyəti, eləcə də qarşıdan gələn Bratislava Nazirlər görüşü barəsində fikir mübadiləsi apardılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov Qoşulmama Hərəkatının Bakıda keçiriləcək Zirvə görüşü, yüksək səviyyəli tədbirlə bağlı hazırlıq işlərinin görülməsi, Azərbaycanın bu Hərəkata sədrliyi məsələləri ilə bağlı həmkarına məlumat verdi.
Azərbaycan-Ermənistan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin cari vəziyyəti, iki ölkənin Xarici İşlər nazirləri arasında ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin iştirakı ilə keçirilən Nyu York görüşü barədə həmsöhbətinə ətraflı məlumat verən Nazir Elmar Məmmədyarov, məhz Ermənistan rəhbərliyinin məsuliyyətsiz mövqeyi və bəyanatlarının danışıqların irəlilədilməsinə ciddi maneə olduğunu vurğuladı.
Nazirlər, habelə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri müzakirə etdilər.

No:302/19, Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, Miroslav Lajčák in the margins of the UNGA 74th session in New York
29 September 2019 10:05
The Ministers noted the successful development of bilateral relations between the countries and discussed various aspects of cooperation agenda. Minister M. Lajčák noted with satisfaction the opening of the Embassy of the Slovak Republic in Azerbaijan very soon.
Later the Ministers exchanged their views on the activities of the Slovak Republic in the capacity of the OSCE Chairman-in-Office and the upcoming Bratislava Ministerial meeting.
Minister Elmar Mammadyarov informed his colleague on the Non-Aligned Movement Summit to be held in Baku, preparatory works in the run-up of the Summit, as well as the chairmanship of Azerbaijan in the Movement.
Giving broad information on the current settlement process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, the most recent meeting of the Foreign Ministers of both states with the participation of the OSCE Minsk Group co-chairs in New York, Minister Elmar Mammadyarov emphasized that the irresponsible position and statements of the Armenian leadership seriously hinders the furthering of the negotiations.
The Ministers also discussed the cooperation within international organizations and the other issues of mutual interest.