Mətbuat şərhi 09 noyabr 2018
No:302/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva ilə görüşüb
Görüş zamanı Azərbaycan Respublikası ilə Fond arasında ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri və gələcək əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Fondun prezidenti G.Əfəndiyeva təşkilatın həyata keçirdiyi müxtəlif layihələr və Türk Dünyasının ümumi mədəni dəyərlərinin təbliğinə yönəldilmiş tədbirlər barədə məlumat verdi.
Tərəflər həmçinin qardaş təşkilatların fəaliyyətlərini əlaqələndirmək və ümumi məqsədlərə nail olmaq üçün bir-birlərinin səylərini dəstəkləməyin zəruriliyini vurğuladılar.
Görüşün sonunda xarici işlər naziri E.Məmmədyarov və Fondun prezidenti G.Əfəndiyeva “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu arasında Yerləşmə Ölkəsi haqqında Saziş"i imzaladılar.

No:302/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Gunay Afandiyeva, the President of the Turkic Culture and Heritage Foundation
In the course of the meeting, the sides exchanged their views on the issues of bilateral cooperation, as well as the issues relating to prospects for further expansion of cooperation between Azerbaijan and the Foundation. President of the Foundation G.Afandiyeva gave information about the various projects implemented by the organization aimed at promoting the common cultural values of the Turkic World.
The parties also stressed the need to coordinate the follow-up activities of the brotherly organizations and support each other’s efforts in achieving the common goals.
Furthermore, Foreign Minister E.Mammadyarov and President of the Foundation G.Afandiyeva signed the “Host Country Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Turkic Culture and Heritage Foundation”.