No:302/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İtaliya xarici işlər naziri Angeliono Alfano ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 24-25 oktyabr 2017-ci il tarixində Palermoda keçirilən ATƏT-in Aralıq Dənizi Konfransı çərçivəsində İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Angelino Alfano ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İtaliya arasında qarşılıqlı anlaşma, dostluq və dialoqa əsaslanan münasibətlərin yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi və əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi baxımından yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyəti vurğulandı.
İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Angelino Alfano Elmar Məmmədyarovun konfransda iştirakını yüksək qiymətləndirdi və buna görə təşəkkür etdi. O, Azərbaycanı İtaliyanın etibarlı tərəfdaşı adlandırdı, həmçinin, dünyəvi və mötədil ölkə olan Azərbaycanla əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiklərini dedi.
İki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin mövcudluğunu qeyd edən Elmar Məmmədyarov, İtaliyanın ölkəmizin Avropa İttifaqında ən mühüm tərəfdaşlarından olduğunu diqqətə çatdırdı.
Nazirlər iki ölkə arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq, Cənub Qaz Dəhlizi və bu xüsusda TANAP və TAP layihələrinin strateji əhəmiyyətini qeyd etdilər. İtaliya xarici işlər naziri ölkəsinin qaz təchizatının şaxələndirilməsi və enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində TAP layihəsinin əhəmiyyətini vurğuladı.
Görüş əsnasında iki ölkə arasında iqtisadiyyat, ticarət, mədəniyyət, elm-təhsil, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın hərtərəfli inkişafı məmnunluqla qeyd olundu.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan son danışıqlar prosesinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov, nizamlanma ilə bağlı ölkəmizin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri və Helsinki Yekun Aktına əsaslanan ədalətli mövqeyini bir daha bəyan etdi. O, Avropa İttifaqının Təhlükəsizlik Strategiyasında təsbit olunduğu kimi dövlətlərin suverenliyi, müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı kimi təməl prinsiplərə sadiqliyin bütün münaqişələrə münasibətdə vahid və birmənalı şəkildə ifadə olunmasının vacibliyini vurğuladı.
Angelino Alfano gələn il ATƏT-ə sədrliyi dövründə ölkəsinin prioritetlərinə toxunaraq İtaliyanın münaqişənin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə sülh yolu ilə həllinə yardım edə biləcək səyləri dəstəklədiyini dedi.
Görüşdə Azərbaycan – Avropa İttifaqı münasibətləri nəzərdən keçirildi, İtaliyalı nazir bu əməkdaşlığı dəstəkləməkdə davam edəcəklərini diqqətə çatdırdı. Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında strateji tərəfdaşlığa dair saziş üzrə danışıqların intensiv şəkildə davam etdirildiyini vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizləri, habelə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsi haqqında məlumat verərək bu istiqamətdə əməkdaşlığın əlverişli perspektivlər vəd etdiyini dedi.

Press release 25 October 2017 04:01
No:302/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Foreign Minister of Italy Angelino Alfano
25 October 2017 04:01
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Angelino Alfano, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic within the framework OSCE Mediterranean conference taking place in Palermo, October 24-25, 2017.
At the meeting the Ministers expressed their satisfaction with high level relations based on mutual understanding, friendship and dialogue between Azerbaijan and Italy as well as stressed the importance of high level mutual visits with a view of further promotion of relations.
Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy Angelino Alfano highly appreciated Elmar Mammadyarov’s participation at the conference. Adding that "Azerbaijan is a reliable partner of Italy" Angelino Alfano stressed that Italy attaches particular importance to its cooperation with Azerbaijan as a secular and moderate country.
Noting the existence of strategic partnership relations between the two countries, Elmar Mammadyarov underlined that Italy is one of the most important partners of Azerbaijan in the European Union.
Ministers stressed the strategic importance of cooperation in energy field between the two countries and in this regards, referred to the Southern Gas Corridor and TANAP and TAP projects. Angelino Alfano emphasized the significance of TAP project in diversification of gas supplies and ensuring energy security of his country.
During the meeting, comprehensive development of cooperation in the fields of economy, trade, culture, science-education, tourism and others between the two countries was noted with satisfaction.
Elmar Mammadyarov touched upon the latest negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and reiterated just position of Azerbaijan on settlement process based on the norms and principles of international law and the Helsinki Final Act. Furthermore, he emphasized the importance of applying the same approach by EU guided by the principles of territorial integrity, sovereignty, and inviolability of borders in regards with all protracted conflicts, as endorsed by the EU Security Strategy.
Touching upon the priorities of his country during OSCE chairmanship in next year, Angelino Alfano reiterated that Italy supports the efforts towards the peaceful settlement of conflict with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
At the meeting the sides reviewed Azerbaijan – EU relations as well. Italian minister stated that his country will continue to support Azerbaijan's cooperation with the EU. Elmar Mammadyarov stressed that the negotiations on the strategic partnership agreement between Azerbaijan and the European Union are being continued intensively. He also talked about the North-South and East-West transport corridors and the favorable opportunities provided by these projects.
During the meeting, the sides exchanged views on the cooperation within the international organisations and regional issues of mutual interest.