Mətbuat şərhi 29 sentyabr 2019
No:301/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Yunanıstan Respublikasının Xarici İşlər naziri Nikos Dendias ilə görüşüb
BMT BA-nın 74-cü sessiyası çərçivəsində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Yunanıstanın Xarici İşlər naziri Nikos Dendias ilə görüşdü.
Görüşdə öncə Nazir Elmar Məmmədyarov yeni Hökumətin seçilməsi münasibətilə yunan həmkarını təbrik etdi.
O, Nazir N.Dendiasa Azərbaycan Respublikasının Yunanıstan Respublikasına yeni Səfirinin təyin olunduğu barədə məlumat verdi.
Görüşdə Nazirlər Azərbaycan və Yunanıstan arasında mövcud olan əməkdaşlıq münasibətləri üzrə fikir mübadiləsi apardılar. Tərəflər arasında, xüsusilə qeyri-neft sektoru və turizm sahəsində əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, qarşılıqlı investisiya layihələrinin həyata keçirilməsi müzakirə edildi.
Bölgədə Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən enerji və infrastruktur layihələri, xüsusilə də Avropanın enerji siyasətinin mühüm komponenti olan Cənubi Qaz Dəhlizi üzrə fikir mübadiləsi aparıldı.

No:301/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic, Nikos Dendias
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Nikos Dendias, Foreign Minister of Greece on the sidelines of the 74th session of the UN General Assembly on 27 September, 2019.
At the beginning of the meeting Minister Elmar Mammadyarov congratulated his Greek colleague on the election of the new Government.
He informed the Foreign Minister N.Dendias on the appointment of a new Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Hellenic Republic.
The sides had an exchange over the bilateral cooperation relations between Azerbaijan and Greece. The existing potential for further development of relations, especially in the non-oil sector and tourism sphere, mutual investment projects were discussed by the Ministers.
The regional energy and infrastructure projects implemented by the initiative and with the participation of Azerbaijan, especially the Southern Gas Corridor as a major component of EU energy policy was also discussed at the meeting.