No:300/24, Azərbaycan Respublikası və Özbəkistan Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
25 iyul 2024-cü ildə Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində Azərbaycan Respublikası və Özbəkistan Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov, Özbəkistan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Bobur Usmanov rəhbərlik edib.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı ölkələr arasında siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, mədəniyyət, humanitar və digər qarşılıqlı maraq kəsb edən sahələr üzrə məsələlər müzakirə olunub, eləcə də beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıqla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Ümumi tarixi köklərə, dilə, dinə və adət-ənənələrə malik iki qardaş ölkə arasında münasibətlərin son dövrdə yüksələn xətt üzrə inkişaf etməsinin dövlət başçılarının möhkəm siyasi iradəsi və birgə praktiki səyləri ilə müəyyən edildiyi xüsusi vurğulanıb.
Qarşılıqlı etimad və hörmət prinsiplərinə əsaslanan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin səviyyəsindən məmnunluq ifadə edilib, ali və yüksək səviyyədə artan təmasların ikitərəfli münasibətlərə böyük töhfə verdiyi qeyd olunub.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsinin ölkənin beynəlxalq aləmdə artan nüfuzunun göstəricisi olduğu vurğulanıb.
Siyasi məsləhətləşmələr çərçivəsində Azərbaycan Respublikası və Özbəkistan Respublikası arasında müqavilə-hüquq bazası və baxılmaqda olan layihələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, eləcə də iki ölkə arasında imzalanmış sənədlərin inventarizasiyası həyata keçirilib.

No:300/24, Press release on political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan
25 July 2024 18:14
On 25 July 2024, the next round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan was held in Tashkent.
The delegations were led by Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Samir Sharifov and Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bobur Usmanov.
During the political consultations, issues related to political, economic, transport, cultural, humanitarian and other areas of mutual interest between the countries were discussed, and an exchange of views was also conducted on cooperation within international and regional organizations.
It was particularly emphasized that the recent upward development of relations between the two brotherly countries, which share common historical roots, language, religion and traditions, is determined by the strong political will of the Heads of State and joint practical efforts.
Satisfaction was expressed with the level of strategic partnership relations based on the principles of mutual trust and respect, and it was noted that increasing contacts at the high and highest levels make a significant contribution to bilateral relations.
It was emphasized that the holding of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) in Azerbaijan is an indicator of the country’s growing international standing.
Within the framework of the political consultations, an exchange of views was also carried out on the contractual-legal framework and ongoing projects between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan, and an inventory of the signed documents between the two countries was conducted.