No:300/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun Qrup 77 (G77) Xarici İşlər Nazirlərinin 43-cü illik iclasında bəyanatı
27 sentyabr 2019
Hörmətli Nazirlər!
Bu, Azərbaycan Respublikası üçün tarixi bir gündür. Sizin dəyərli dəstəyiniz və etimadınızla biz, ümumdünya iqtisadi və sosial inkişaf məsələsini irəli aparmaq məqsədi ilə bir araya gələn, BMT-dən sonra dünyanın ən böyük dövlətlər ittifaqının bir hissəsi olduq.
Qrup 77-nin bütün üzvlərinə dəyərli dəstəyə görə təşəkkür edirəm. Qrupa qəbul olmaq sorğumuz ilə mükəmməl şəkildə məşğul olduğu üçün Fələstin Dövlətinə xüsusi minnətdarlığımı bildirirəm.
Qloballaşma prosesləri və iqtisadiyyatlar arasındakı qarşılıqlı asılılığın dərinləşməsi şəraitində, Cənub-Cənub əməkdaşlığının gücləndirilməsi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının hədəfləri və 2030 Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyinin əsas komponentlərindən biri olan, həm inkişaf strategiyası, həm də inkişaf etməkdə olan ölkələrin beynəlxalq iqtisadi münasibətlərdə tam iştirak etməsini təmin edən vasitə kimi vacib məsələyə çevrildi.
Azərbaycan, Qrup 77-nin iqtisadi əməkdaşlığın təşviqi yolu ilə davamlı inkişafın təmin edilməsi nəcib missiyasına fəal töhfə verməyə hazırdır.
Yəqin bilirsiniz ki, Azərbaycan Respublikası 2019-cu ilin 25-26 oktyabr tarixlərində Qoşulmama Hərəkatının Zirvə görüşünə ev sahibliyi edəcək və qarşıdan gələn 3 il ərzində Hərəkata sədrliyi üzərinə götürəcək. Sədrliyimizin prioritetlərindən biri BMT-nin ən böyük iki ölkələr qrupu arasında daha yaxşı qarşılıqlı fəaliyyəti qurmaq məqsədilə, Qoşulmama Hərəkatı - G77 əlaqələndirmə mexanizminin, yəni Birgə Əlaqələndirmə Komitəsinin canlandırılması olacaq.
Bir daha bütün G-77 üzv dövlətlərinə dəyərli dəstəklərinə görə təşəkkür edirəm və sizin hamınızla işləməyi səbrsizliklə gözləyirəm.

Press release 28 September 2019 10:54
No:300/19, Statement by H.E. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Forty-third Annual Meeting of Ministers for Foreign Affairs of the Group of 77
28 September 2019 10:54
27 September 2019
It is a historic day for the Republic of Azerbaijan. With your valuable support and endorsement, we have just become a part of the world’s biggest alliance of states after the United Nations gathered together to advance the universal cause of economic and social development.
I wish to thank all members of the Group of 77 for their valuable support. My special gratitude is addressed to the State of Palestine for the excellent stewardship of our inquiry for admission to the Group.
In light of the processes of globalization and deepening interdependence among economies, strengthening South-South cooperation has become a major imperative both as a development strategy and as a means for ensuring that developing countries participate fully in international economic relations, which is one of the key objectives of the United Nations and essential component of the 2030 Agenda for Sustainable Development.
Azerbaijan stands ready to actively contribute to the noble mission of the Group of 77 on ensuring sustainable development through the promotion of economic cooperation.
As you might probably know, the Republic of Azerbaijan will host the next Summit of the Non-Aligned Movement on 25-26 October 2019 in Baku, Azerbaijan where we will assume the chairmanship of the Movement for upcoming 3 years. One of our chairmanship priorities will be to revitalize the coordination mechanism of NAM-G-77, namely the Joint Coordination Committee, in order to build a better synergy between 2 biggest groups of countries within the United Nations.
Once again I wish to thank all G-77 member states for their valuable support and looking forward to working with you all.