No:299/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransa Prezidenti tərəfindən Azərbaycan və Ermənistan liderləri arasında Kişinyov görüşünün nəticələrinə dair yayılmış bəyanat barədə yerli mətbuatın sualına cavabı
Sual: 1 iyun tarixində Kişinyov şəhərində Azərbaycan və Ermənistan liderləri arasında Fransa Prezidenti Emmanuel Makron və Almaniya Kansleri Olaf Şoltsun iştirakı ilə keçirilmiş görüş nəticəsində Avropa İttifaqı (Aİ) Şurasının Prezidenti Şarl Mişel mətbuata açıqlama edib. Şarl Mişel ilə yanaşı Fransa Prezidenti də görüşün nəticələri barədə mətbuata bəyanat yayıb. Fransa Prezidenti tərəfindən verilmiş bu bəyanata münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Məlum olduğu kimi, Kişinyovda Avropa Siyasi İcması sammiti çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Ermənistanın Baş naziri arasında Aİ Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin, Fransa Prezidentinin və Almaniya Kanslerinin iştirakı ilə görüşün yekunları üzrə mətbuata açıqlama ənənəyə uyğun olaraq Brüssel formatının təşkilatçısı kimi Şarl Mişel tərəfindən verilib.
Daha sonra, Fransa Prezidenti tərəfindən birtərəfli qaydada görüş barədə verilmiş açıqlama tərəflərin mövqeyini əks etdirmir və təhrif edir.
Əfsuslar olsun ki, Fransa tərəfindən belə davranışın sərgilənməsi ilk hal deyil və bu, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesinə, bölgədə sülh və sabitliyə heç də müsbət töhfə vermir.

No:299/23, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the question of the local press about the statement by the French President on the results of the Chisinau meeting between the leaders of Azerbaijan and Armenia
Question: As a result of the meeting held in Chisinau on June 1 between the leaders of Azerbaijan and Armenia with the participation of French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz, the President of the European Council Charles Michel made a press statement. Along with Charles Michel, the President of France also released a statement to the press about the results of the meeting. We would like to get your opinion on the statement by the President of France.
Answer: As is known, the press release on the results of the meeting within the framework of the European Political Community Summit in Chisinau between the President of the Republic of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia with the participation of the President of the EU Council Charles Michel, the President of France and the Chancellor of Germany, by tradition was given by Charles Michel as an organizer of the Brussels format.
Later, the statement made unilaterally by the French President about the meeting does not reflect and distorts the position of the parties.
Unfortunately, this is not the first case of such behavior by France, and it does not make a positive contribution to the peace process between Azerbaijan and Armenia, as well as to peace and stability in the region.