No:298/18, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Polşa Respublikasının xarici işlər nazirinin müavininin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Polşa Respublikasının xarici işlər nazirinin təhlükəsizlik, Şərq siyasəti və Amerika siyasəti üzrə müavini Baroş Çixotskinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Tərəflər iki ölkə arasında mövcud olan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərindən məmnunluq ifadə etdilər və ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin bir sıra məsələləri, o cümlədən iqtisadi, energetika, nəqliyyat, ticarət, kommunikasiya, kənd təsərrüfatı və digər sahələri üzrə geniş fikir mübadiləsi apardılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov bölgədə mövcud olan geosiyasi və təhlükəsizlik vəziyyəti barədə qarşı tərəfə məlumat verərək, bu xüsusda həlli uzadılmış münaqişələrin bölgənin təhlükəsizliyinə əsas hədə olduğunu vurğuladı və Polşanın Azərbaycanın suverenlik, müstəqillik və ərazi bütövlüyünə verdiyi dəstəyinə görə təşəkkürünü ifadə etdi.
Polşalı nazir müavini ölkəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, xüsusilə də suverenlik və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipinə münasibətdə birmənalı mövqe tutduğunu və bu yanaşmanın bütün hallara münasibətdə eynilə tətbiq edilməsinin tərəfdarı olduğunu qeyd etdi.
Tərəflər iki ölkə arasında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin daha da inkişafında əhəmiyyətli rol oynadığını bildirdilər.
Ölkələr arasında mövcud olan dialoq tempinin gələcəkdə də qorunub saxlanılmasının əhəmiyyəti vurğulandı.

No:298/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by Under Secretary of State of the Republic of Poland Bartosz Cichocki
08 November 2018 03:55
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by Under Secretary of State for Security, Eastern Policy and American Policy of the Republic of Poland Bartosz Cichocki.
The sides expressed satisfaction on the existing strategic partnership between the two states and had an extensive exchange of views over wide range of issues of the bilateral cooperation agenda, including in economic, energy, transport, trade, communications, agriculture and etc. fields.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the geopolitical and security situation in the region, underlined in this regard that the existing protracted conflicts undermine the security of the region and expressed his gratitude for support of Poland to sovereignty, independence and territorial integrity of Azerbaijan.
Under Secretary of State of Poland emphasized the unequivocal position of his country on respect to the norms and principles of international law, especially the principle of sovereignty and territorial integrity and equally applying this approach to all cases.
The sides noted the importance of the mutual high level visits for further development of the relations.