No:297/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İraq Respublikasının rabitə naziri Arkan Şihab Al-Şeybani ilə görüşünə dair məlumatı
6 avqust 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İraq Respublikasının rabitə naziri Arkan Şihab Al-Şeybaninin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov, İraq Respublikasının rabitə naziri Arkan Şihab Al-Şeybanini salamlayaraq, Azərbaycan və İraq arasındakı əlaqələrin tarixi dostluq və qarşılıqlı hörmət prinsipləri əsasında uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb və müxtəlif sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olmasından məmnunluğunu ifadə edib. O, Azərbaycan və İraq arasında ticarət, iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın fəaliyyətini qeyd edərək, Komissiyanın ikinci iclası və səfər çərçivəsində keçirilmiş bir sıra görüşlər zamanı əldə edilmiş razılaşmaların ölkələrimiz arasında səmərəli əməkdaşlıq və əlaqələrin inkişafı üçün yeni imkanlar yaradacağına ümid etdiyini vurğulayıb. Nazir Ceyhun Bayramov cari ilin iyun 18 tarixində iştirak etdiyi Antalya Diplomatik Forumu çərçivəsində iraqlı həmkarı Fuad Hüseyn ilə keçirilmiş səmərəli görüşləri yüksək qiymətləndirib və görüşdə iki ölkə arasında bir çox sahələrdə əlaqələrin inkişafı barədə hərtərəfli müzakirələrin aparıldığını məmnunluqla qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı İraqın hər zaman ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığı baxımından beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü ifadə edib. Nazir qarşı tərəfə Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi təcavüzkar siyasəti, 44 günlük Vətən müharibəsi, 10 noyabr 2020-ci il üçtərəfli bəyanatının imzalanmasından sonra bölgədə mövcud olan vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki dağıntıların miqyası, dini və mədəni abidələrin dağıdılması, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri, mina təhlükəsi və ailələrin öz doğma yurdlarına geri dönməsinin vacibliyi barədə ətraflı məlumat verib.
Birgə Komissiyanın ikinci iclasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan İraqın rabitə naziri Arkan Al-Şeybani Azərbaycana səfərindən məmnunluq duyduğunu ifadə edib və səfər çərçivəsində qonaqpərvərliyə və görüşlərin yüksək səviyyədə təşkilinə görə minnətdarlıq bildirib. O, İraq və Azərbaycanı birləşdirən tarixi dostluq və mədəni əlaqələrini vurğulayaraq, keçirilmiş görüşlər zamanı əldə edilmiş razılaşmaları və bu xüsusda, imzalanacaq sazişləri məmnunluqla qeyd edib. Nazir Arkan Al-Şeybani Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində uğurlu fəaliyyətini və COVID-19-a qarşı mübarizəyə həsr olunmuş xüsusi sessiyasının çağırılması təşəbbüsü yüksək qiymətləndirib. Həmçinin o, iki ölkə arasında çoxtərəfli platformalarda münasibətlərin daha da genişləcəyinə və münasibətlərin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında davam etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Nazir Arkan Al-Şeybani keçmiş Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunaraq, İraqın hər zaman beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini və BMT qətnamələrini dəstəklədiyini bildirib.
Görüşdə, habelə tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:297/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Communications of the Republic of Iraq Arkan Shihab Al-Sheybani
On August 6, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a delegation led by the Minister of Communications of the Republic of Iraq Arkan Shihab Al-Sheybani.
Welcoming the Minister of Communications of the Republic of Iraq Arkan Shihab Al-Sheybani, Minister Jeyhun Bayramov stressed the successful development of relations between Azerbaijan and Iraq on the principles of historical friendship and mutual respect and expressed satisfaction with the high level of bilateral cooperation in various fields. He noted the activities of the Joint Commission on Trade, Economic, Scientific, Technical and Cultural Cooperation between Azerbaijan and Iraq and expressed hope that the agreements reached during the second meeting of the Commission and a number of meetings held in the framework of the visit would create new opportunities for the development of fruitful cooperation and relations between our countries. Minister Jeyhun Bayramov praised the fruitful meetings with his Iraqi counterpart Fuad Hussein within the Antalya Diplomacy Forum, which he attended on June 18 of this year, and noted with satisfaction that comprehensive discussions were held on the development of relations between the two countries in many areas.
Minister Jeyhun Bayramov thanked Iraq for its support in the former Armenia-Azerbaijan conflict within the framework of international organizations in terms of our country's sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders. The Minister informed the opposite side in detail about Armenia's aggressive policy against Azerbaijan, the 44-day Patriotic War, the situation in the region after the signing of the trilateral statement on November 10, 2020, the scale of the destruction in the liberated territories, the destruction of religious and cultural monuments, restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories, the threat of landmines and the need for families to return to their homes.
Iraqi Minister of Communications Arkan Al-Sheybani, who is visiting Azerbaijan to attend the second meeting of the Joint Commission, expressed satisfaction with his visit to Azerbaijan and thanked for the hospitality and high-level organization of meetings during the visit. He stressed the historical friendship and cultural ties between Iraq and Azerbaijan, and noted with satisfaction the agreements reached during the meetings and the agreements to be signed in this regard. Minister Arkan Al-Sheybani praised Azerbaijan's successful activities as chairman of the Non-Aligned Movement and the initiative to convene a special session on the fight against COVID-19. He also expressed hope that relations between the two countries would further expand on multilateral platforms and continue on the basis of norms and principles of international law.
Touching upon the former Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Minister Arkan Al-Sheybani said that Iraq has always supported the norms and principles of international law and UN resolutions.