No:296/24, “Avropa Sülh Fondu” çərçivəsində Ermənistana hərbi yardım ilə bağlı mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin medianın sualına cavabı
22 iyul 2024 17:57
Sual: 22 iyul tarixində Avropa İttifaqı Şurası tərəfindən qəbul edilmiş qərara əsasən, “Avropa Sülh Fondu” çərçivəsində Ermənistana 10 milyon avro məbləğində hərbi yardım edilməsi nəzərdə tutulub. Bu qərarı necə şərh edərdiz?
Cavab: Fransa tərəfindən Ermənistanın “Bastion” çoxməqsədli zirehli avtomobilləri və “Sezar” özüyeriyən artilleriya qurğuları ilə təchiz edilməsi istiqamətdə atılan addımlardan sonra, Avropa İttifaqının Ermənistana hərbi yardım göndərməsi qərarı olduqca yanlış və təhlükəli addımdır və regionda gərginliyin artmasına xidmət edir. Avropa İttifaqı tərəfindən bu kimi fəaliyyətlər açıq şəkildə birtərəfli və qərəzli xarakter daşıyır, bölgədə “bölücü xətlər” yaratmaq siyasətinin təzahürüdür.
Ermənistana sözügedən hərbi yardım və belə yardımın gələcəkdə artmasına çağırışlar Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin bir hissəsini 30 ilə yaxın dövrdə işğal altında saxlayan, hal-hazırda ərazi bütövlüyümüzə qarşı iddialardan əl çəkməyən Ermənistanın hərbi potensialını gücləndirməyə və bölgədə destruktiv fəaliyyətinə xidmət edəcək.
Avropa İttifaqı Şurası tərəfindən verilmiş bu qərara qətiyyətlə etiraz edir, göstəriləcək yardım barədə şəffaf şəkildə məlumatın açıqlanacağını gözləyirik.
Avropa İttifaqı bölgədə silahlanmaya və hərbiləşmə siyasətinə töhfə verən bu kimi addımlara son qoymalı, bölgədə sülh və əməkdaşlığın alternativinin olmadığını anlamalıdır. Əks təqdirdə, Ermənistanın sabitliyi pozan hər hansı mümkün təxribatına görə Avropa İttifaqı da məsuliyyəti bölüşəcək.

No:296/24, Response by Spokesperson Aykhan Hajizada to the media inquiry about the military aid to Armenia within the framework of the “European Peace Facility”
Question: According to the decision adopted by the Council of the European Union on July 22, military aid of 10 million euros is planned to be provided to Armenia within the framework of the “European Peace Facility.” How would you comment on this decision?
Answer: Following the steps taken by France to equip Armenia with “Bastion” multi-purpose armored vehicles and “Caesar” self-propelled artillery systems, the European Union’s decision to send military aid to Armenia is an erroneous and dangerous step that serves to increase tension in the region. Such actions by the European Union are unilateral and biased, and is a manifestation of the policy of creating “dividing lines” in the region.
The aforementioned military aid to Armenia and calls for increasing such support in the future will serve to Armenia’s military buildup and its destructive activities in the region, as a country which had occupied part of the territory of the Republic of Azerbaijan for nearly 30 years, and currently does not give up its claims against our territorial integrity.
We strongly object to this decision by the Council of the European Union and expect transparent information about the aid to be provided.
The European Union must put an end to such steps, which contribute to the policy of military buildup and militarization in the region, and recognize that there is no alternative to peace and cooperation in the region. Otherwise, the European Union will also share responsibility with Armenia for any possible destabilizing provocations.