Mətbuat şərhi 28 sentyabr 2019 02:09
Xarici İşlər Nazirliyi Fransa Respublikasının Lion/Lyon/ inzibati məhkəməsinin bu ölkənin Desin-Şarpyö/Decines-Charpieu şəhəri ilə Azərbaycanın işğal olunmuş Xocavənd rayonunun inzibati bölgələrindən biri və Sen-Etyen/Saint-Etienne/ şəhəri ilə Azərbaycanın işğal olunmuş Şuşa şəhəri arasında müvafiq olaraq 25 sentyabr 2017-ci il və 21 oktyabr 2018-ci ildə imzalanan qeyri-qanuni “saziş”lərin ləğv olunmasına dair cari ilin 19 sentyabr tarixli qərarını alqışlayır.
Xatırladırıq ki, sözügedən qeyri-qanuni “sənədlər” Azərbaycan və Fransanın milli qanunvericiliyi, xüsusilə də Fransa Konstitusiyasının 73-cü maddəsi, “Ərazi Vahidləri Ümumi Məcəlləsi”nin maddələri və 24 may 2018-ci il tarixində Daxili işlər və Avropa və xarici işlər nazirləri tərəfindən imzalanmış sirkulyar sənədin müddəalarına zidd olaraq imzalanıb.
Bu günədək Fransanın şəhərləri ilə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki qondarma rejim tərəfindən yaradılan “yerli hakimiyyət orqanları” arasında imzalanan 9 qanunsuz “müqavilə” Fransa Respublikasının müvafiq Məhkəmə qərarları ilə ləğv olunub.
Azərbaycan tərəfi hazırda qüvvədə qalan digər qeyri-qanuni “sənədlərin” də tezliklə Fransa Məhkəmələri tərəfindən ləğv ediləcəyinə ümid edir.

Press release 28 September 2019 02:09
No:296/19, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
28 September 2019 02:09
he Ministry of Foreign Affairs welcomes the decision of the administrative Court of Lyon city of the Republic of France of 19 September 2019, on abolition of the illegal “treaties” signed between the city of Decines-Charpieu of France and one of the administrative areas in the occupied Khojavend region of Azerbaijan, as well as the Saint-Etienne city of France and the occupied Shusha city of Azerbaijan, accordingly on September 25, 2017 and October 21, 2018.
We remind that these illegal “treaties” were signed contrary to the provisions of the national legislation of Azerbaijan and France, especially the Article 73 of the Constitution of France, the provisions of the “General Code of Territorial Unites” and circular letter signed by the Ministers of Internal Affairs, and Europe and Foreign Affairs of France of 24 May 2018.
So far, 9 illegal “treaties” signed between the cities of France and the so-called “local authorities” created by the illegal regime in the occupied territories of Azerbaijan have been abolished.
The Azerbaijani side hopes that the other illegal documents still in force will be an0ed soon by the Courts of France.