Mətbuat şərhi 19 oktyabr 2017
No:296/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Körfəz Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibi Əbdüllətif Əl-Zəyaninin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Görüşdə Azərbaycan ilə Körfəz Əməkdaşlıq Şurası və üzv dövlətlərlə əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olundu. Azərbaycanla Körfəz Əməkdaşlıq Şurası arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun ikitərəfli əlaqələrin institusional əsasda inkişafı üçün mühüm çərçivə rolu oynadığı diqqətə çatdırılıdı.
Son dövrlərdə Azərbaycana Körfəz Əməkdaşlıq Şurası ölkələrindən gələn turistlərin sayının artması və birbaşa avia reyslərin açılması müsbət inkişaf kimi xüsusi olaraq qeyd olundu və bu istiqamətdə birgə səylərin daha da artırılmasının vacibliyi vurğulandı.
19-20 oktyabr 2017-ci il tarixlərində Bakıda keçirilməsi nəzərdə tutulan Azərbaycan-Körfəz Əməkdaşlıq Şurası biznes forumunun bu əməkdaşlığın iqtisadiyyat, ticarət, sərmayələr və turizm kimi sahələrdə daha da inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli imkanlar yaradacağına əminlik ifadə olundu.

Press release 19 October 2017
No:296/17, Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Secretary General of Gulf Cooperation Council (GCC) Abdul Latif Bin Rashid Al Zayani
The sides expressed the satisfaction with the development of the cooperation among Azerbaijan, GGC and member states. It was noted that the Memorandum of Understanding signed between Azerbaijan and GCC provided an important framework for the development of bilateral relations on an institutional basis.
As a positive development the increase in the number of tourists coming from the GCC countries to Azerbaijan and opening of direct flights was specifically mentioned. Also, the sides emphasized the importance of increasing further joint efforts in this direction.
The sides expressed assurance that Azerbaijan- GCC Member States Business Forum to be held in Baku on 19-20 October 2017 will create favorable conditions for further development of this cooperation in areas such as economy, trade, investments and tourism.