No:295/18, Azərbaycan Respublikası “Fələstin Dövlətinin Asiya ölkələrindəki Səfirlərinin Konfransı”na ev sahibliyi edib
Tədbirdə iştirak üçün Fələstin Dövlətinin xarici işlər naziri Riad Maliki, Fələstin xarici işlər nazirinin Asiya, Afrika və Avstraliya məsələləri üzrə müavini Mazen Şamiyah, Fələstin Milli Fondunun rəhbəri-Nazir Mouin Elias Yousef Khouri, Fələstinin Asiya ölkələrində akkreditə olmuş 27 səfiri, Fələstin Xarici İşlər Nazirliyinin diplomatları ölkəmizə səfər etmişlər.
Konfransın açılışında çıxış edən xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Fələstin tərəfinin müraciəti əsasında Fələstin dövlətinin Asiya ölkələrindəki səfirlərinin toplantısına ev sahibi qismində çıxış etməkdən məmnun olduğunu qeyd edərək, Azərbaycanın qardaş Fələstin xalqının sülh, sabitlik və dayanıqlı inkişafa nail olmaq yolunda mübarizəsində davamlı dəstəklədiyini vurğuladı. Nazir Məmmədyarov Azərbaycanın Fələstin məsələsinin, Şərqi Qüdsün Fələstin Dövlətinin paytaxtı olmaqla, iki dövlət həllini davamlı olaraq dəstəklədiyni ifadə etdi.
Ölkəmizin Fələstinlə bağlı bir sıra beynəlxalq tədbirlərə, o cümlədən keçən il BMT-nin Fələstin xalqının Ayrılmaz Hüquqlarının tətbiqi üzrə Komissiyanın, Humanitar məsələlərin Əlaqələndirilməsi üzrə Ofisinin, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) və digər QHT və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin iştirakı ilə Qüds məsələsi üzrə Beynəlxalq Konfransa ev sahibliyi etdiy tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıldı.
Habelə Azərbaycanın Fələstin xalqının çətin günlərində hər zaman yanında olduğu və islam həmrəyliyinə sadiq qaldığı xatırlanaraq, ciddi maliyyə çətinlikləri ilə üzləşən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Fələstinli Qaçqınlara Yardım və İşlərin Təşkili üzrə Yaxın Şərq Agentliyinə cari ilin oktyabr ayında 200,0 min ABŞ dolları məbləğində yardım etdiyi qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov tədbir iştirakçılarına Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzkar siyasəti və onun nəticələri barədə məlumat verərək, BMT Təhlükəsizlik Şurasının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin dərhal və qeyd-şərtsiz boşaldılması ilə əlaqədar dörd qətnaməsinin hələ də yerinə yetirilmədiyini vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov tərəfindən, həmçinin tədbir iştirakçılarına Azərbaycanın İƏT çərçivəsində fəaliyyəti, ölkəmizin islam həmrəyliyinı verdiyi mühüm töhfə və bu xüsusda irəli sürülən təşəbbüslər və təşkil olunan tədbirlər haqqında məlumat verildi.
Fələstin Dövlətinin xarici işlər naziri Riad Maliki Fələstin xalqının sülh uğrunda mübarizəsində göstərdiyi davamlı dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürünü ifadə etdi və Bakının Fələstin dövlətinin Asiya ölkələrindəki Səfirlərinin toplantısnın ev sahibliyi etməsinin növbəti dəfə bu dəstəyin bariz nümunəsi olduğunu vurğuladı.

Press release 06 November 2018 00:19
No:295/18, The Republic of Azerbaijan hosted the Conference of the Ambassadors of the State of Palestine in the Asian continent
06 November 2018 00:19
Minister of Foreign Affairs of the State of Palestine Dr. Riad Malki, deputy foreign minister for Africa, Asia, and Australia affairs Mazen Shamiyah, head of the Palestinian National Fund Mouin Elias Yousef Khouri, 27 Palestinian Ambassadors accredited in Asian countries and diplomats from the Ministry of Foreign Affairs of Palestine visited Azerbaijan to take part at the conference.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov addressing the opening session of the conference noted with satisfaction the decision to host the gathering as a response to request made by the Palestinian side and underlined the continues support of Azerbaijan to the brotherly People of Palestine in their struggle to achieve peace, stability and sustainable development. Minister E.Mammadyarov stressed that Azerbaijan consistently stands for the two-state solution of the Palestinian issue with East Jerusalem as the capital of the State of Palestine.
It was noted that Azerbaijan hosted several international events on Palestine, including an international conference on the issue of Jerusalem, which was held last year in Azerbaijan with participation of the UN Committee on the Exercise of the Inalienable Rights of the Palestinian People, the United Nations Coordination Office for Humanitarian Affairs, the OIC, and various non-governmental and civil society organizations.
Also, it has been emphasized that the Republic of Azerbaijan always supports Palestinian people in difficult times and is committed to Islamic solidarity and vivid example of this support is the allocation of $ 200,000 to the United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (UNRWA) by Azerbaijan in October of this year.
Minister Elmar Mammadyarov briefed the conference participants on Armenia's aggressive policy and its consequences against our country, stressing that UN Security Council's four resolutions on the immediate and unconditional release of the occupied territories of Azerbaijan have not yet been implemented.
Minister E.Mammadyarov also informed the participants of the conference about the activities of Azerbaijan within the Organization of Islamic Cooperation (OIC), considerable contribution of Azerbaijan to the cause of Islamic Solidarity, as well as initiatives launched and events organized in this regard.
Foreign Minister Riad Malki expressed his gratitude for continues support of Azerbaijan to the People of Palestine in their struggle to achieve peace and underlined that the decision to host the conference of Ambassadors of Palestine in Asian states is a vivid example to it.