No:294/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 74-cü sessiyası çərçivəsində Rumıniyanın Xarici İşlər naziri Ramona Nikol Manesku ilə görüşüb
27 sentyabr 2019 20:23
Nazirlər Azərbaycan və Rumıniya arasında mövcud olan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafından məmnunluq ifadə ediblər. Ölkələr arasında siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğu qeyd olunub.
İkitərəfli əməkdaşlığın daha da inkişafında yüksək səviyyəli səfərlər mübadiləsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Bölgədə Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən böyük enerji və nəqliyyat layihələri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb və enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yolları müzakirə edilib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Qoşulmama Hərəkatının növbəti Zirvə görüşünün Bakıda keçiriləcəyi və Azərbaycanın bu hərəkatda sədrliyi barədə Rumıniyalı həmkarına məlumat verdi.
Tərəflər, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı maraq doğuran regional təhlükəsizlik məsələləri üzrə fikir mübadiləsi apardı.

No:294/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Ramona Nicole Mănescu, the Minister of Foreign Affairs of Romania within the framework of 74th Session of the UN General Assembly
27 September 2019 20:23
The Ministers expressed satisfaction over the existing strategic partnership relations between Azerbaijan and Romania. The existence of favorable opportunities for further development of cooperation in political, economic, transport, humanitarian and etc. spheres was noted.
The significance of high-level visits’ exchanges in terms of developing bilateral cooperation was emphasized.
An exchange took place on the regional energy and transport projects implemented by initiative and with the participation of Azerbaijan, as well as the ways of developing bilateral cooperation in the sphere of energy were discussed.
Minister Elmar Mammadyarov informed his Romanian colleague on the upcoming Summit of the Non-Aligned Movement to be held in Baku and the Azerbaijani chairmanship in the Movement.
The sides also discussed the issues related to cooperation within the international organizations and other regional security issues of mutual interest.