Mətbuat şərhi 04 noyabr 2018 01:58
Bu ilin 30 oktyabr tarixində Bakıda Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında təhlükəsizlik dialoqu keçirildi.
Avropa İttifaqının nümayəndə heyətinə Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin baş katibinin siyasi məsələlər üzrə müavini Jan Kristof Belyar rəhbərlik edirdi. Aİ nümayəndə heyəti Xarici İşlər Nazirliyində nazir müavini Araz Əzimov ilə görüşüb.
Aİ nümayəndə heyəti Prezident Administrasiyasında Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdir müavini Hikmət Hacıyev və digər rəsmilərlə görüş keçirib.
Avropa İttifaqı-Azərbaycan Əməkdaşlıq Şurasının bu ilin fevralında keçirilmiş 15-ci iclasında təhlükəsizlik və nəqliyyat məsələləri üzrə ikitərəfli dialoq mexanizminin yaradılması barədə qərar qəbul olunub.
Dialoq çərçivəsində regional və beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlər, o cümlədən terrorizm, separatçılıq və ekstremizmin bütün forma və təzahürlərinə qarşı mübarizə, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq və qaçaqmalçılıq, kibertəhlükəsizlik və digər təhlükəsizlik hədələrinə qarşı mübarizə sahəsində əməkdaşlıq imkanları ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.  Həmçinin, görüş əsnasında Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində uğurlu əməkdaşlıq və Azərbaycanın Aİ-nin enerji təhlükəsizliyinə töhfəsi qeyd olundu.
Tərəflər bir-birlərinin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərinin toxunulmazlığı öhdəliklərinə sadiq qaldıqlarını təkrar etdilər. Bildirildi ki, hal-hazırda danışıqlar aparılan yeni tərəfdaşlıq sazişi Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlığın hərtərəfli inkişafı üçün əlverişli imkanlar yaradacaqdır.
Aİ tərəfi Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesinin hazırkı vəziyyəti barədə məlumatlandırıldı və vurğulandı ki, yalnız Azərbaycanın işğal edilmiş toraqlarının azad edilməsi və zor gücünə didərgin düşmüş insanların öz evlərinə geri qayıtması bölgədə davamlı sülh və dayanıqlı inkişafa gətirə bilər.
Tərəflər ilk dəfə keçirilən bu dialoqu münasibətlərində yeni bir məqam kimi dəyərləndirdi və dialoqun növbəti ildə davam etdirilməsi barədə razılığa gəldilər.

Press release 04 November 2018 01:58
No:294/18, First meeting of the Security Dialogue between Azerbaijan and the European Union took place in Baku
04 November 2018 01:58
On 30 October security dialogue was held in Baku between the European Union and Azerbaijan.
The delegation of the EU was headed by the deputy secretary general for political affairs of the European External Action Service Jean-Christophe Belliard. At the Ministry of Foreign Affairs the EU delegation met with the deputy foreign minister Araz Azimov.
The EU Delegation also met the deputy head of foreign policy affairs of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev and other officials.
The decision on establishing a bilateral dialogue mechanism on security and transport issues was made as a result of the EU-Azerbaijan Cooperation Council meeting of 15 February 2018.
At the meeting the issues of regional and international agenda, including fighting terrorism, separatism and violent extremism and all their forms and manifestations, transnational organized crime, illicit trafficking, cybercrime and other translational security threats were thoroughly discussed. The successful cooperation of the EU and Azerbaijan in the field of energy and Azerbaijan’s contribution to the energy security of Europe was emphasized.
The sides reiterated their commitment to support sovereignty, territorial integrity and inviolability of international borders of each other. It was mentioned that the new partnership agreement between the EU and Azerbaijan on which the negotiations are continuing will create favourable opportunities for comprehensive development of cooperation between the sides.
The EU side was informed about the current situation of the negotiation process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabkh conflict and it was emphasized that only the liberation of the occupied territories of Azerbaijan and return of the forcefully expelled people to their homelands will bring durable peace and sustainable development to the region.
The sides valued the first dialogue meeting as a new momentum in their relations and agreed to continue the dialogue in the upcoming year.