No:293/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 74-cü sessiyası çərçivəsində Beynəlxalq Böhran Qrupunun prezidenti Robert Maley ilə görüşüb
27 sentyabr 2019 20:15
Görüş zamanı tərəflər bölgədəki təhlükəsizlik vəziyyəti ətrafında ətraflı fikir mübadiləsi apardılar.
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesi, Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə iki ölkənin Xarici İşlər nazirlərinin ən son görüşü haqqında R.Maleyə məlumat verdi. Münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, Helsinki Yekun Aktı, beynəlxalq təşkilatların, ilk növbədə isə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında dövlətlərin beynəlxalq sərhədlərinin toxunulmazlığı və ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinin, hərbi işğal amilinin aradan qaldırılmasının və məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qayıtmasının zəruriliyini vurğulandı.

Press release 27 September 2019 20:15
No:293/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Robert Malley, the President of the International Crisis Group within the framework of 74th Session of the UN General Assembly
27 September 2019 20:15
At the meeting, a broad exchange took place over regional security issues.
Minister Elmar Mammadyarov informed R.Malley on the settlement process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, including the latest meeting between the Foreign Ministers with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs. The necessity of the resolution of the conflict based on the norms and principles of international law, Helsinki Final Act, the decisions of international organizations, including primarily the UN Security Council resolutions and in the framework of the inviolability of international borders and territorial integrity of states, as well as elimination of the occupation factor and return of the displaced persons to their homes were emphasized.