No:291/24, Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinin fəaliyyətinin bərpa edilməsi barədə mətbuat məlumatı
15 iyul 2024 10:55
Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında aparılmış danışıqlar nəticəsində 15 iyul 2024-cü il tarixindən etibarən Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyi yeni ünvanda fəaliyyətini bərpa edib. Səfir və səfirliyin hal-hazırkı heyəti İrana geri dönüb.
İran tərəfi akkreditasiya ölkəsi kimi, “Diplomatik Əlaqələr haqqında Vyana Konvensiyası” çərçivəsində təhlükəsizliyin təminatına dair öhdəliyinə uyğun olaraq, səfirliyimizin yeni binasının qarşısında diplomatik mühafizənin təmin olunması üçün müvafiq tədbirlər həyata keçirib.
Hal-hazırda, İrandakı səfirliyin yeni binasında konsulluq xidmətinin təşkili üçün müvafiq işlər görülür və yaxın zamanda konsulluq xidmətinin bərpası barədə əlavə məlumat veriləcək.
Səfirlik Tehran şəhəri, Dərrus məntəqəsi, Şəhrizad prospekti, Yarməhəmmədi küçəsi, Saqi dalanı və Firuzkuh küçəsinin kəsişməsi, ev 8 ünvanında yerləşir.
Səfirliyin işinin bərpası qarşılıqlı hörmətə və mehriban qonşuluğa əsaslanan Azərbaycan-İran əlaqələrinin gələcək inkişafına, iki ölkə arasında əldə edilmiş razılaşmaların və həlli zəruri olan məsələlərin icra olunması işinə töhfə verəcək.

No:291/24, Press release on resumption of work of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran
15 July 2024 10:55
Following the negotiations between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran, on 15 July 2024, the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran resumed its work at a new address. The Ambassador and the current diplomatic staff have returned to Iran.
As a country of accreditation, Iran has taken appropriate measures to ensure security in front of our new embassy building in compliance with its obligation on diplomatic protection within the “Vienna Convention on Diplomatic Relations” framework.
Currently, relevant measures are being taken to organize the consular service in the new Embassy building in Iran, and additional information on the restoration of the consular service will be provided soon.
The Embassy is located in Tehran city, Darrous, Shahrizad Avenue, Yarmohammadi Street, Saqi and Firuzkuh Streets’ intersection, house 8.
The resumption of the Embassy’s work will contribute to the further development of Azerbaijan-Iran relations based on mutual respect and good neighborliness, the implementation of the agreements reached between the two countries, and the issues that need to be resolved.