No:290/19, Qoşulmama Hərəkatının Nazirlər Konfransında Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri, cənab Elmar Məmmədyarovun çıxışı
Qoşulmama Hərəkatının Nazirlər Konfransı
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri, cənab Elmar Məmmədyarovun çıxışı
26 sentyabr 2019
Nyu-York, ABŞ
Öncə, bugünkü görüşün keçirilməsi və Hərəkatın mövcud prinsipləri, idealları və məqsədlərinin təşviqi istiqamətində Hərəkatın hazırkı sədri kimi göstərdiyi səylərinə görə Venesuela Bolivar Respublikasına təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Son iqtisadi, sosial və ekoloji göstəricilər nümayiş etdirir ki, tərəqqi və inkişaf modelləri dəyişdirilməli və uyğunlaşdırılmalıdır. Silahlı münaqişələr, təcavüzkar ekspansionist siyasət, ətraf mühitin deqradasiyası, insan haqlarının pozulması, maliyyə böhranları, habelə terror, separatizm, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq və ekstremizm kimi digər təhdidlər dünyada milyonlarla insana təsir etməkdə davam edir.
Dünyanın həmişəkindən daha çox beynəlxalq hüquqa hörmət edilməsinə və buna riayət olunmasını təmin edəcək effektiv qlobal institutlara ehtiyacı vardır. Bu baxımdan Hərəkatımızın rolu son dərəcə vacibdir.
Bu gün Qoşulmama Hərəkatının qarşısında duran əsas vəzifə, qəbul edildiyi vaxtda olduğu kimi aktuallığını davam etdirən təməl prinsiplərini təşviq etmək və dəstəkləməklə Hərəkatın rolunu geosiyasi mənzərədəki yeni reallıqlara uyğunlaşdırmaqdır.
Dünyanın bugün üzləşdiyi sülh və təhlükəsizliyə qarşı təhdidlər beynəlxalq hüquqi sistemin gücləndirilməsinə və münaqişələrin qarşısını almaq və həll etmək üçün bütün səviyyələrdə ikiqat səylər göstərməyə çağırır. Bu xüsusda, dövlətlərarası münasibətlərdə rəhbər tutulan beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş norma və prinsiplərinə, xüsusilə də dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə və onların beynəlxalq sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət prinsiplərinə ciddi riayət olunması vacibdir.
Təəssüf ki, Ermənistanla  Azərbaycan arasında münaqişənin həlli ilə bağlı bu dəfə də sizinlə bölüşmək üçün yaxşı xəbərim yoxdur. Ermənistan, göründüyü kimi BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasına dair məcburi xarakter daşıyan tələblərin əks olunduğu qətnamələrinə məhəl qoymamaqda davam edir.
Beynəlxalq ictimaiyyətin əvvəlki xəbərdarlıq və qınaqlarına baxmayaraq, o cümlədən münaqişənin siyasi həlli istiqamətində davam edən səylər fonunda, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin müstəmləkəyə çevrilməsi və ilhaqını möhkəmlətmək məqsədi ilə qəsdən qeyri-qanuni fəaliyyət həyata keçirilməkdədir. Bunlara, digərləri ilə yanaşı, məskunlaşdırma, tarixi və mədəni irsin məhv edilməsi və mənimsənilməsi, işğal olunmuş ərazilərdə aktivlərin, təbii sərvətlərin və digər maddi nemətlərin istismarı və talan edilməsi və qanunsuz ticarəti daxildir.
Azərbaycan, 2019-cu ilin 25-26 oktyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək Qoşulmama Hərəkatının Dövlət və Hökumət Başçılarının növbəti Zirvə toplantısına ev sahibliyi etməkdən şərəf duyur.
Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətlərinin Bakı Sammitində ən yüksək səviyyədə iştirak etmək istəkləri bizi çox ruhlandırır. Bu, şübhəsiz ki, Bakıda Hərəkatın müharibə əleyhinə və sülhü sevən bir qüvvə rolunu daha da artırmasına zəmin yaradacaq məhsuldar və nəticə yönümlü müzakirələrimizə öz töhfəsini verəcəkdir.
Fürsətdən istifadə edərək, Sammitdə iştirakını hələ təsdiqləməmiş üzv ölkələrdən Təşkilat Komitəsi tərəfindən həyata keçirilən təşkilati və protokol məsələlərinin asanlaşdırılması üçün ən uyğun qısa zamanda bunu etmələrini xahiş etmək istərdim.

No:290/19, Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Ministerial Meeting of the Non-Aligned Movement
First of all, allow me to express my appreciation to the Bolivarian Republic of Venezuela for holding today’s meeting and for its efforts as the current chair of the Movement towards promoting the principles, ideals and purposes of the Movement.
The recent economic, social and environmental indicators demonstrate that the models for progress and development need to be modified and adapted. Armed conflicts, aggressive expansionist policies, environmental degradation, human rights abuses, financial crises coupled with the other threats such as terrorism, separatism, trans-national organized crime and extremism continue to affect millions of people around the world.
The world needs, more than ever, respect for international law and effective global institutions to ensure compliance with it. The role of our Movement in this regard is of utmost significance.
The main task before the NAM today is to adjust its role to new realities in the geopolitical landscape by promoting and upholding its founding principles which continue to be as much valid and relevant as they were when incepted.
Challenges to peace and security facing the world nowadays call for strengthening of the international legal order and redoubled efforts at all levels to prevent and resolve conflicts. Strict compliance with generally accepted norms and principles of international law guiding inter-State relations, in particular those relating to respect for sovereignty and territorial integrity of States and inviolability of their international borders, is imperative to that end.
Regretfully, I don’t have any good news, this time either, to share with you concerning the settlement of the conflict between Armenia and Azerbaijan. Armenia continues apparently disregard the UN Security Council resolutions containing binding demands on immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian forces from the occupied territories of Azerbaijan.
Despite earlier warnings and condemnation by the international community and against the background of ongoing efforts towards the political settlement of the conflict, deliberate actions are being carried out in the occupied territories of Azerbaijan with a view to securing their colonization and annexation. They include, among others, implantation of settlers, destruction and appropriation of historical and cultural heritage, exploitation and pillage of and illicit trade in assets, natural resources and other wealth in the occupied territories.
Azerbaijan is honored to be the host of the next Summit of the Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement to be held on 25-26 October 2019 in Baku, Azerbaijan.
We are very much encouraged by the expressed interest of the NAM Member States to take part at the Baku Summit at the highest level. This will, no doubt, contribute to our productive and result-oriented deliberations in Baku paving the way for further enhancing the role of the Movement as an anti-war and peace-loving force.
Taking this opportunity I would like to request those Member States who have not yet confirmed their participation at the Summit, to do so at their earliest convenience in order to facilitate the organizational and protocol arrangements by the Organizing Committee.