No:288/19, BMT Təhlükəsizlik Şurasının Nazirlər Debatında Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri, cənab Elmar Məmmədyarovun çıxışı
KTMT, MDB və ŞƏT-in terror təhlükələrinə qarşı mübarizədə töhfəsi
İlk öncə, beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunması üzrə BMT ilə regional və sub-regional təşkilatlar arasındakı əməkdaşlıqla bağlı bugünkü vacib müzakirələrin təşkil edilməsi təşəbbüsünə görə Rusiya Federasiyasına təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Terrorizm və bununla əlaqəli cinayətkar fəaliyyətlər, beynəlxalq sülhə və təhlükəsizliyə, insan hüquqları və əsas azadlıqlarından sərbəst istifadə edilməsinə, o cümlədən bütün üzv dövlətlərin siyasi müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünə ciddi təhlükə olmaqda davam edir. Bu cür fəaliyyətlər sosial və iqtisadi inkişafa da mane olur.
Terrorizm ən ağır cinayətlərdən biridir və buna görə də pislənilməli və bunu törədənlər mühakimə olunmalıdır. Terrorçuların müdafiə edilməsi və ideallaşdırılması hallarına yol verilməməlidir.
Azərbaycanın həssas coğrafi mövqeyi və bölgədəki həll olunmamış münaqişələrin davam etməsi, üstəlik hamiya məlum olan etnik təmizləmə və ölkəmin suveren ərazilərinin işğalı, terrorçuluq da daxil olmaqla transsərhəd təhlükələrin səviyyəsini yüksəldir. 1980-ci illərin sonundan etibarən, əsassız və qanunsuz ərazi iddialarını həyata keçirmək üçün bir vasitə və müharibə üsulu olaraq, Azərbaycana qarşı dəfələrlə, minlərlə vətəndaşın ölümünə səbəb olan xaricdən yönləndirilmiş terror hücumları həyata keçirilmişdir.
Terrorizmin yayılmasına səbəb olan bütün amillərin aradan qaldırılmasının vacibliyini dərk etməklə yanaşı, dünyanın müxtəlif yerlərində münaqişələrin həlli istiqamətindəki səyləri gücləndirmək vacibdir. Silahlı münaqişə bölgələri, xüsusən də xarici hərbi işğal altında olan ərazilər, terrorçulara və mütəşəkkil cinayətkar qrup və şəbəkələrə təbii sərvətlərin istismarı, narkotik vasitələrin və mədəni sərvətlərin qanunsuz dövriyyəsi, çirkli pulların yuyulması və digər əlaqəli cinayətlərdən yararlanmaq üçün əlverişli şərait yaradır.
Əməkdaşlığın və əlaqələndirmənin inkişaf etdirilməsi və üzv dövlətlərin beynəlxalq terrorizm və mütəşəkkil cinayətkarlıqla mübarizədə imkanlarının gücləndirilməsi üçün Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və digər beynəlxalq, regional və sub-regional təşkilatlar tərəfindən əhəmiyyətli səylər göstərildiyini təqdir edirik.
Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) üzvü kimi Azərbaycan Respublikası, dövlətlərin suveren bərabərliyi və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə uyğun olaraq bu çoxtərəfli platforma çərçivəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsində və ikitərəfli əsasda MDB üzv dövlətləri ilə qarşılıqlı faydalı iqtisadi, siyasi, hüquqi və humanitar əlaqələrin inkişafında maraqlıdır.
Dialoq tərəfdaşı kimi Azərbaycan, dövlətlərin suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət kimi dəyərlərə/normalara əsaslanan Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) məqsəd və prinsiplərini bölüşür və BMT ilə ŞƏT arasında davamlı əməkdaşlığı tam dəstəklədiyini bir daha izhar edir.
Azərbaycan, regional təhlükəsizliyin və sabitliyin möhkəmləndirilməsi, terrorizm, ekstremizm və separatizm, habelə narkotik ticarəti və əlaqəli cinayətkarlığa qarşı mübarizə aparılması, o cümlədən qarşılıqlı maraq və narahatlıq doğuran digər sahələrdə regional əməkdaşlığın təşviq edilməsi üçün ŞƏT ilə tərəfdaşlıq münasibətlərini inkişaf etdirməkdən məmnundur.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və regional təşkilatlar arasında əməkdaşlıq, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının məqsəd və prinsiplərinin təşviq edilməsi baxımından zəruridir. Bir sıra hallarda aydındır ki, regional və sub-regional təşkilatlar bu xüsusda əvəzedilməz mexanizmlərdir.
Bununla yanaşı, ciddi problemlər hələ də mövcuddur. Regional təşkilatlar öz bölgələrinin qarşılaşdıqları təhdid və çətinlikləri dərk etmək bacarığına malik olsalar da, heç də hamısı, onlara üzv dövlətlərin qanunla müəyyən edilmiş müvafiq öhdəliklərinə əməl etmələrini təmin etmək qabiliyyəti, siyasi iradəsi və institusional potensialına sahib deyillər.
Hər şeydən əvvəl, regional təşkilatlar beynəlxalq hüququ kobud şəkildə pozan və cəzasızlıq mədəniyyətini təbliğ edənlər tərəfindən sui-istifadə olunmaları hallarına yol verməməlidirlər. Bütün üzv dövlətlərin beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etmələri və BMT Nizamnaməsinin tələb etdiyi kimi, BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul edilmiş müvafiq qətnamələri yerinə yetirmələri çox vacibdir. Onlar həmçinin terror və əlaqəli cinayətkar fəaliyyətlərin, xüsusilə də hər hansı bir bəhanə və ya sipər altında, bilavasitə və ya dolayı yolla dəstəklənməsi və ya maliyyələşdirilməsi üçün öz ərazilərinin istifadə edilməmədiyindən əmin olmalıdırlar.

No:288/19, Statement by H.E. Mr. Elmar MAMMADYAROV Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the UN Security Council Ministerial Debate
in maintaining international peace and security: the contribution of the CSTO, CIS and SCO
in countering terrorist threats
At the outset, I would like to commend the Russian Federation for its initiative to convene today’s important debate on cooperation between the United Nations and regional and sub-regional organizations in maintaining international peace and security.
Terrorism and related criminal activities continue to represent a serious threat to international peace and security, to the enjoyment of human rights and fundamental freedoms, and to the political independence, sovereignty and territorial integrity of all Member States. Such activities also impede social and economic development.
Terrorism constitutes one of the most serious crimes and must be condemned and prosecuted. The instances of shielding and glorification of terrorists should not be tolerated.
The sensitive geographic location of Azerbaijan and continued existence of unresolved conflicts in the region, with notorious ethnic cleansing and occupation of my country’s sovereign territories, increase the level of trans-border threats, including terrorism. Since the end of the 1980s, as a means of realizing groundless and unlawful territorial claims and as a method of warfare, externally directed terrorist attacks have been repeatedly perpetrated against Azerbaijan, claiming the lives of thousands of its citizens.
While recognizing the significance of addressing all conditions conducive to the spread of terrorism, it is critical to intensify conflict resolution efforts in various parts of the world. Areas of armed conflict, in particular, the territories under foreign military occupation, often create fertile ground for terrorists, organized criminal groups and networks to benefit from the exploitation of natural resources, illicit trafficking in drugs and cultural property, money-laundering and other related crimes.
We recognize that significant efforts have been made by the United Nations and other international, regional and sub-regional organizations to develop cooperation and coordination and to strengthen the capacities of Member States in combating international terrorism and organized crime.
As a member of the Commonwealth of Independent States (CIS), the Republic of Azerbaijan is interested in maintaining cooperation within that multilateral platform and developing mutually beneficial economic, political, legal and humanitarian relations with the Member States of the CIS on a bilateral basis, in accordance with the principles of sovereign equality and territorial integrity of States.
As a dialogue partner, Azerbaijan shares the purposes and principles of the Shanghai Cooperation Organization (SCO), which are based on respect for the sovereignty, independence and territorial integrity of States, and reiterates its full support for the continued cooperation between the United Nations and the SCO.
Azerbaijan is pleased to develop its partnership relations with the SCO in strengthening regional security and stability, countering terrorism, extremism and separatism, drug trafficking and related criminal activities and promoting regional cooperation in other areas of mutual interest and concern.
Cooperation between the United Nations and regional organizations is essential for the promotion of the purposes and principles of the United Nations. In a number of instances, regional and sub-regional organizations have proved to be indispensable mechanisms to that end.
At the same time, serious challenges remain. While regional organizations are normally well positioned to understand the threats and challenges that their respective regions are facing, it is obvious that not all of them can boast the ability, political will, and institutional capacity to ensure compliance by their Member States with the relevant statutory commitments.
First and foremost, regional organizations should not let themselves to be misused by those who gravely violate international law and advocate the culture of impunity. It is crucial that all Member States comply with their international obligations and implement the relevant resolutions adopted by the UN Security Council, as required by the UN Charter. They also must ensure that their respective territories are not used for terrorist and related criminal activities, in particular for the financing of and providing, directly or indirectly, any support to such activities under whatever pretext or disguise.