No:287/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 74-cü sessiyası çərçivəsində Gürcüstanın Xarici İşlər naziri David Zalkaliani ilə görüşdü
Görüşdə nazirlər iki ölkə arasında mehriban qonşuluq şəraitində inkişaf etdirilən qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq münasibətlərinin məmnunluq doğurduğunu ifadə etdilər.
Nazirlər bölgədə sülh, təhlükəsizlik və dayanıqlı inkişafa ciddi hədə təşkil edən həlli uzadılmış münaqişələrin sülh yolu ilə həlli istiqamətində səylərin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar. Nazir David Zalkaliani Gürcüstanın Abxaziya və Tsxinvali/Cənubi Osetiya bölgələrindəki münaqişənin həlli üzrə aparılan danışıqlardakı vəziyyət barəsində məlumat verdi. Öz növbəsində nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə Nyu Yorkda ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin iştirakı ilə Xarici İşlər nazirləri arasında keçirilən görüş barədə həmkarını məlumatlandırdı. Tərəflər münaqişələrin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri və dövlətlərin beynəlxalq tanınmış sərhədlərinə hörmət və ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinin vacibliyini bir daha vurğuladılar.
Nazirlər Azərbaycan və Gürcüstan arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə müvafiq Dövlət Komissiyalarının fəaliyyəti barədə fikir mübadiləsi apardılar və dövlət sərhədinin delimitasiyasının qısa müddətdə yekunlaşmasında maraqlarını ifadə etdilər.
Tərəflər, həmçinin “Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə” üçtərəfli platforması çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri üzrə fikir mübadiləsi apardılar.
GUAM çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini nəzərdən keçirən Nazirlər, BMT Baş Assambleyasının cari sessiyası çərçivəsində keçiriləcək GUAM Xarici İşlər nazirlərinin görüşünə dair məsələləri müzakirə etdilər.

No:287/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with David Zalkaliani, the Minister of Foreign Affairs of Georgia within the framework of 74th Session of the UN General Assembly
26 September 2019 22:40
The Ministers expressed satisfaction with the mutually beneficial partnership relations forged between the two countries in an atmosphere of friendly neighborhood.
The Ministers emphasized the importance of increasing the efforts for peaceful settlement of the protracted conflicts, which constitute a serious threat to regional peace and security. Minister David Zalkaliani informed about the latest situation in the negotiations on the resolution of the conflict in the Georgian regions of Abkhazia and Tskhinvali region/South Ossetia. From his side, Minister Elmar Mammadyarov informed his colleague on the latest meeting of the Foreign Ministers in New York with the participation of the OSCE MG co-chairs on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. The sides reiterated the significance of the settlement of the conflicts based on the norms and principles of international law and respect to internationally recognized borders and territorial integrity of states.
The Ministers exchanged their views on the activity of the State Commissions on delimitation and demarcation of the state border between Azerbaijan and Georgia and expressed their interest in the soonest finalization of the delimitation of the state border.
The sides also had an exchange on the issues of enhancing cooperation in the framework of the Azerbaijan-Georgia-Türkiye trilateral platform.
The Ministers considered the issues related to the cooperation within GUAM and discussed the upcoming meeting of the GUAM Foreign Ministers to be held on the sidelines of the UN GA 74th session.