No:286/25, Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin Rusiya Prezidentinin beynəlxalq mədəniyyət əməkdaşlığı üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoyun Azərbaycanda Rusiya mədəniyyət tədbirlərinin ləğv edilməsi məsələsi ilə bağlı fikirlərinə dair şərhi
01.07.2025
Rusiya Federasiyası Prezidentinin beynəlxalq mədəniyyət əməkdaşlığı üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoyun İnterfaks agentliyinə müsahibəsi zamanı Azərbaycanda Rusiya ilə dövlət və özəl müəssisələrin xətti ilə keçirilməsi nəzərdə tutulan mədəniyyət tədbirlərinin ləğv edilməsi qərarı ilə bağlı verdiyi şərhlər, Azərbaycan tərəfinin qərarını kontekstdən çıxararaq təhrif etməyə çalışması qəbuledilməzdir.
Yekaterinburq şəhərində etnik mənsubiyyətinə görə azərbaycanlılara qarşı Rusiyanın hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən nümayişkaranə şəkildə törədilmiş məqsədli və mühakiməsiz qətl və zorakılıq əməlləri Azərbaycanın haqlı etiraz və qınağına səbəb olub.
Rusiya ilə ikitərəfli münasibətlərə zərbə vuran bu hadisələr fonunda, mədəniyyət tədbirlərinin ləğv edilməsi qərarı tam qanuni və adekvat addımdır.
Rusiyanın mədəniyyət tədbirlərinin ləğvinin “Azərbaycanın mədəniyyət mühiti və mənzərəsini yoxsullaşdırdığı” barədə fikirlərə gəldikdə isə qeyd edək ki, Azərbaycanda dəfələrlə səfərdə olarkən ölkəmizin yüksək səviyyəli mədəniyyətinə heyran olduğunu bildirən cənab Şvıdkoyun sözügedən qərəzli fikirləri təəccüb doğurur. Şvıdkoyun təbirincə desək, Basta kimi Rusiya müğənnilərinin konsert proqramlarının ləğvinin ölkəmizin mədəniyyət mənzərəsini yoxsullaşdırdığını düşünmürük.
Minilliklər boyu inkişaf edən Azərbaycan mədəniyyəti bir çox dövlətlər və xalqlar üçün nümunədir. Azərbaycan haqlı olaraq, özünün unikal tarixi və maddi-mədəniyyət abidələri, zəngin ədəbiyyatı, incəsənəti və musiqisi ilə fəxr edir.

No:286/25, Commentary of the Head of the Press Service Department, Aykhan Hajizada, on the remarks made by Mikhail Shvydkoy, Special Representative of the President of the Russian Federation for International Cultural Cooperation, regarding the cancellation of Russian cultural events in Azerbaijan
01.07.2025
The remarks made by Mikhail Shvydkoy, Special Representative of the President of the Russian Federation for International Cultural Cooperation, during his interview with Interfax Agency regarding the decision to cancel cultural events planned to be held in Azerbaijan through state and private Russian entities, his attempt to distort and take out of context the decision made by Azerbaijan are unacceptable.
The demonstrative and deliberate acts of extrajudicial killing and violence committed by Russian law enforcement agencies in the city of Yekaterinburg against Azerbaijanis on the basis of their ethnic identity have rightfully provoked strong protest and condemnation from Azerbaijan.
Against the backdrop of these incidents, which have dealt a blow to bilateral relations with Russia, the decision to cancel cultural events is a fully lawful and adequate step.
As for the claims that the cancellation of Russian cultural events has “impoverished Azerbaijan’s cultural environment and landscape,” it is surprising to hear such biased remarks from Mr. Shvydkoy, who, during his numerous visits to Azerbaijan, has repeatedly expressed his admiration for our country’s rich culture. We do not think that cancellation of the concert programs of the Russian singers such as Basta will impoverish Azerbaijan’s cultural landscape, as Mr. Shvydkoy puts it.
Azerbaijani culture, which has developed over millennia, serves as an example for many nations and peoples. Azerbaijan rightfully takes pride in its unique historical and cultural monuments, as well as its rich literature, art, and music.