No:286/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə görüşünə dair məlumatı
16 iyun 2022 19:10
16 iyun 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ABŞ Dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və ABŞ arasında əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif məsələləri, habelə regional vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov ABŞ rəsmisinə bölgədə mövcud olan vəziyyət, o cümlədən post-münaqişə mərhələsində Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri, habelə Azərbaycan hökumətinin bölgədə münasibətlərin normallaşması və sülhün təmin edilməsi istiqamətində atdığı addımlar barədə məlumatlandırıb.

No:286/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
16 June 2022 19:10
On June 16, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried.
At the meeting, the sides exchanged views on various issues of cooperation agenda between Azerbaijan and the United States, as well as on the regional situation.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the US official on the current situation in the region, including the restoration and reconstruction work carried out by Azerbaijan in the post-conflict phase, as well as the steps taken by the Azerbaijani government to normalize relations and ensure peace in the region.
Karen Donfried stressed that the United States supports the efforts aimed at ensuring peace and stability in the region.