Mətbuat şərhi 01 noyabr 2018 01:45
No:286/18, Bolqarıstana rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Bolqarıstan Respublikası Milli Assambleyasının spikeri Tsveta Karayançeva ilə görüşdü
01 noyabr 2018 01:45
Görüş zamanı tərəflər strateji tərəfdaşlığa əsaslanan iki dost ölkə arasındakı münasibətlərin inkişaf səviyyəsindən məmnunluqlarını bildirdilər. Bu xüsusda, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Bolqarıstan Respublikasına rəsmi səfəri zamanı 4 mart 2015-ci il tarixində Sofiyada imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ilə Bolqarıstan Respublikası arasında strateji tərəfdaşlıq haqqında” Birgə Bəyannamənin əhəmiyyəti vurğulandı.
Bolqarıstan Milli Assambleyasının spikeri Azərbaycan parlamentinin 100 illiyi münasibətilə keçirilən təntənəli mərasimdə iştirak etmək məqsədilə 2018-ci ilin sentyabr ayında Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırladı.
Görüş zamanı tərəflər iki ölkə arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişafında parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyətini təqdir etdilər.
Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən mühüm nəqliyyat və enerji layihələri, eləcə də Bolqarıstan şirkətlərinin sözügedən layihələrə cəlb olunması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparan tərəflər iqtisadi əməkdaşlığın daha da inkişafı baxımından sözügedən sahələrin böyük potensiala malik olduğunu bildirdilər və bu istiqamətdə fəaliyyətin davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər.

Press release 01 November 2018 01:45
No:286/18, On the sidelines of the official visit to Bulgaria the delegation led by Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Speaker of  the National Assembly of Bulgaria Tsveta Karayancheva
01 November 2018 01:45
At the meeting the sides expressed their satisfaction on the development level of the relations between the two friendly countries which is based on the strategic partnership. In this regard, the importance of the Joint Statement on the strategic partnership between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Bulgaria signed in Sofia on March 4, 2015 during the official visit of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev was emphasized.
The Speaker of the Bulgarian National Assembly recalled with pleasure her visit to Azerbaijan in September 2018, aimed at attending the ceremony marking the 100th anniversary of the Azerbaijani Parliament.
The sides highly appreciated the activities of the interparliamentary friendship groups in furthering the development of cooperation between the countries.
The sides exchanged their views on the energy and transport projects implemented with the initiative and participation of Azerbaijan, as well as the involvement of the Bulgarian companies in these projects. Furthermore, the sides stressed that these projects have a huge potential from the point of view of development of economic ties between the two countries and underlined the necessity of continuation of the activities in this field.