No:285/25, Azərbaycanla Ukrayna arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
30 iyun 2025-ci il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Ukrayna Xarici İşlər Nazirliyi arasında sayca yeddinci konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Konsulluq məsləhətləşmələrində Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Ukrayna nümayəndə heyətinə isə Ukrayna Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq xidməti departamentinin rəisi Vladislav Kanevski rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu, Daxili İşlər Nazirliyi, Ədliyyə Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəsmiləri, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Ukraynadakı Səfirliyinin və Ukraynanın Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin əməkdaşları da iştirak edib.
Məsləhətləşmələr zamanı konsulluq sahəsi üzrə iki ölkə arasında əlaqələrin hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, ikitərəfli müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib.
Azərbaycan Respublikasının və Ukraynanın vətəndaşlarının hüquq və qanuni mənafelərinin qorunması istiqamətində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələlərinə toxunulub, konsulluq sahəsində rəqəmsal xidmətlərin və proseslərin tətbiqinə dair qabaqcıl təcrübə üzrə, həmçinin hər iki ölkənin viza-miqrasiya siyasəti barəsində fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirin yekununda məsləhətləşmələr çərçivəsində keçirilmiş müzakirələrin nəticələrinə dair protokol imzalanıb.

No:285/25, Press release on consular consultations between Azerbaijan and Ukraine
On 30 June 2025, the seventh round of consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of Ukraine was held in the city of Baku.
The Azerbaijani delegation was led by the Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs, Emil Safarov, while the Ukrainian delegation was headed by the Director of the Consular Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of Ukraine, Vladyslav Kanevskyi.
Officials from the Prosecutor General’s Office, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Justice, the Ministry of Science and Education, the State Committee on Work with Diaspora, and the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan, as well as representatives of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Ukraine and the Embassy of Ukraine in the Republic of Azerbaijan, also participated in the consultations.
During the consultations, the current state and prospects of cooperation between the two countries in the consular sphere, as well as opportunities for expanding the bilateral legal and contractual framework, were discussed.
Issues related to expanding cooperation in the protection of the rights and legitimate interests of citizens of the Republic of Azerbaijan and Ukraine were addressed, and an exchange of views was held on best practices in the implementation of digital services and processes in the consular field, as well as on the visa and migration policies of both countries.
At the end of the event, a protocol reflecting the outcomes of the discussions held within the framework of the consultations was signed.