Mətbuat şərhi 26 sentyabr 2019
No:285/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 74-cü sessiyası çərçivəsində Avropa Şurasının Baş katibi Mariya Peyçinoviç Buriç ilə görüşdü
Nazir Elmar Məmmədyarov Mariya P.Buriçi Avropa Şurasının (AŞ) Baş katibi seçilməsi münasibətilə təbrik etdi və hazırkı vəzifəsində Azərbaycana səfər etməyə dəvət etdi.
Görüşdə Azərbaycanın Avropa Şurası və onun institutları ilə əməkdaşlıq məsələləri dair fikir mübadiləsi aparıldı və mövcud əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün birgə səylərin davam etdirilməsinə razılıq ifadə edildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov AŞ Baş katibinə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə  Xarici İşlər nazirləri arasında Nyu Yorkda keçirilmiş son görüş barədə məlumat verdi. Bu xüsusda, münaqişənin tezliklə sülh yolu ilə həlli, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş ərazilərimizdən çıxarılması və azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz doğma yurd-yuvalarına geri qayıtmasının vacibliyini vurğulandı.

Press release 26 September 2019 20:11
No:285/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Marija Pejčinović Burić, the Secretary-General of the Council of Europe within the framework of 74th Session of the UN General Assembly
26 September 2019 20:11
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Marija Pejčinović Burić on her election as the Secretary-General of the Council of Europe (CoE) and invited her to visit Azerbaijan in her current capacity.
At the meeting, exchange of views over the cooperation of Azerbaijan with the Council of Europe and its institutions took place and agreement was expressed to continue joint efforts to further deepen the existing cooperation.
Minister Elmar Mammadyarov informed the CoE Secretary-General about the latest meeting of the Foreign Ministers in New York on the resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict held with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs. In this respect, the soonest peaceful resolution of the conflict, importance of the withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied Azerbaijani territories and return of the internally displaced persons to their homelands were emphasized.